İNTERNET HABER

AKP İzmir Karşıyaka Belediye Başkan adayı ve köpek maması


11 Mart 2009

Geçtiğimiz akşamlardan birinde tüm haber kanallarında AKP İzmir Karşıyaka Belediye Başkan adayı Cenk Karace’nin mahalle mahalle dolaşarak köpek maması dağıtması konu edilmişti.

Tabi haber iyi niyetle değil, tersinden veriliyordu. Başbakan bazı köşe yazarları için “ onlar köpekleri ile yatarlar “ demişti ya, Cenk Karace ‘nin bu hareketi hemen o olay ile ilişkilendirildi.

Tüm haber kanalları  Cenk Karace’nin Başbakan’ın bu sözlerine tepki gösteren halkın oylarını yeniden kazanabilmek için köpek maması dağıttığını vurgulamak istediler.

Başbakan’ın sözlerini onaylıyor değilim,  ama yine de yiğidin hakkını yiğide vermek lazım. Çünkü burada Cenk Karace’ye haksızlık yapıldı.

 

Cenk ve eşi Begüm Karace’yi yakından tanırım. Uzun yıllardır bir çok parti, iş adamı ve Karşıyaka Spor Kulubü  Başkanlığı kimliğinden dolayı kendisine çeşitli tekliflerde bulunmuşlardır. Hiçbir dönem Cenk Karace siyasete sıcak bakmadı. İlk kez baskılara dayanamayarak AKP’nin Karşıyaka Belediye Başkan adaylığı teklifine “ evet” dedi. Yani hayatında ilk kez siyasi bir girişimde bulunuyor.

 

Öncelikle  karı-koca “ neden AKP ?” sorusu ile boğuştular.  Çünkü Karşıyaka’da AKP’den aday olmak ateşten gömlek giymekten farksızdır. Bilenler iyi bilir ki Karşıyakalılar ve İzmirliler CHP’ye oy verirler. Şimdi de “ İzmir demek Karşıyaka demek değil midir?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim.

“Hayır efendim”  ,değildir. Çünkü Karşıyakalı olmak bir ayrıcalıktır. İzmir’in plakası 35 ise, Karşıyakalılar kendilerini 35,5 olarak tanımlarlar ve ayrıcalıklarını vurgularlar.

 

Bunları nereden mi biliyorum?

Çünkü ben de Karşıyakalıyım, yani “35,5”’ğum.

Bana “ nerelisin?”  ,diye sorduklarında asla “İzmirliyim “ demem , direk ve net olarak ”Karşıyakalıyım “ derim.

 

Şimdi konumuza yani Cenk Karace’nin köpek maması dağıtması olayına geri dönelim. Haberleri izledikten sonra Cenk’i aradım.

Köpek maması dağıtma fikrinin nereden çıktığı ,sorusunu bizzat kendisine sordum.Bu arada tanıdığım için söylüyorum ki karı-koca hem hayvanları ,hem de kendi köpeklerini çok severler.

Şahsen bu bilgiye sahip olduğumdan aslında ben olayı yadırgamamıştım. Zaten Cenk’te beklediğim yanıtı verdi.

 

İşte İzmir Karşıyaka AKP Belediye Başkan adayı Cenk Karace’nin konu hakkında söyledikleri.

Lütfen önce okuyun ve  insanları sonra  yargılayın ;

 

“ Ulusal medya ana haber bültenlerinde yer alış şeklimize duyduğum üzüntüyü anlatamam.

Basında her ne kadar yaptığımız bu son derece iyi niyetli davranış siyasi olarak algılansa da, bir hayvansever olarak , sahipsiz sokak hayvanlarına sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

Ulusal basında bazıları tarafından bu toplantıya davetsiz katıldığımız iddia edilse de , aksine toplantıyı düzenleyen sivil toplum örgütlerinden birinin yetkilisi tarafından haberdar ve bizzat davet edildik.Zaten düzenlenen toplantı ile amaçlanan yerel yönetimlere aday olan siyasilerin hayvan haklarının korunması konusuna dikkatlerini çekmekti.Bu sebeple sayın Taha Aksoy ve ben anılı örgüt tarafından hayvan haklarının korunması yönünde hazırlanan taahhütnameye ilk imzaları atan adaylar olduk.Bizim davetli olmadığımızı ve hayvanların siyasete alet edilmemesi gerektiğini iddia eden kişilerin asıl olarak siyasi kimliklerinin ve adaylıklarının olması oldukça düşündürücü ve üzücüdür .

Şahsım ve partim adına ; bizleri hayvan düşmanı ilan ederek siyasi rant sağlamaya çalışanları esefle kınıyorum .

 

Her ne kadar haberin veriliş şekli , beni çok üzmüş olsa da ; sahipsiz sokak hayvanlarının bu şekilde ana haber bülteninde yer alarak dikkat çekmiş olmasından mutluluk duyuyorum . “