İNTERNET HABER

Aile İçi Şiddet Sonunda Tescillendi


16 Haziran 2009

AİHM ,kendisini döven, bıçakla yaralayan ölümle tehdit eden ve daha sonra kaçarken annesini tabancayla  vurarak öldüren eski kocasına karşı devletin kendisini “ etkili bir şekilde koruyamadığı “ şikayetiyle başvuran Nahide Opuz'u haklı buldu. Türkiye'nin ayrımcılık yaptığına hükmeden mahkeme, Ankara'nın Opuz'a 36 bin 500 Avro tazminat ödemesine karar verdi.

Veeee…Türkiye ,aile içi şiddet nedeniyle ceza alan ilk ülke oldu.

 Çok da iyi  oldu !

 Hani sonunda kendimizi bu durumlara düşürdük ya, helal olsun bize.

Ülkemizde  kadına ikinci sınıf bile değil hatta üçüncü sınıf muamele yapıldığının açık ve kanıtı olan bu karar bana kalırsa ülkemizin yüz karasıdır. Emsal niteliğinde bir karara imza atarak “aile içi şiddete karşı vatandaşını koruyamadığı “ gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesi bizim için bir ilke imza atmış oldu.

 

Öncelikle Nahide Opuz isimli hemcinsimi yürekten tebrik ederim. Nahide Opuz kendisini döven, bıçakla yaralayan, ölümle tehdit eden ve daha sonra İzmir'e kaçarken annesini tabancayla vurarak öldüren eski kocasını 2002 yılında kendi devletinin kendisini “etkili bir şekilde koruyamadığı” gerekçesi ile şikayet etmiş.

 

Önemle altını çizmek istiyorum ki bu kadın  Diyarbakırlı .Ve henüz 39 yaşında. Ayrıca AİHM'ne şikayet ettiği eski kocasından tam üç çocuğu var.

 

Kadıncağız önce 1995 ve 1998 yıllarında kendi devletine şikayette bulunuyor. Şikayet dilekçesinde eşinin kendini dövdüğünü,annesini arabayla ezme girişiminde bulunduğunu bildirmiş.Fakat bizim Türk mahkemelerimiz de eski eşi hakkında delil yetersizliğinden dava açılamıyor, daha sonra  ise eş sadece üç ay hapis cezası alıyor. Bu ceza da para cezasına çevriliyor.

Kadıncağız bütün bu olanlardan sonra 2001 yılında tekrar bıçaklanıyor. Bunun cezası ise mahkemelerimiz tarafından alınan karar ile  sadece 8 taksitte ödenmek üzere 840 bin Türk Lirası oluyor.

Yani bizde bir kadının hayatının bedeli sadece 840 bin TL. Ve de 8 taksitte…

Ardından tehdit ve tacizler devam ettiğinden kadıncağız korkudan davasını geri çekmek zorunda kalıyor.

 

Zaten çekmese ne olacak ? Bir hayatın bedelinin karşılığı   para  değil mi?

 

Ve Nahide Opuz'a son darbe 2002 yılında geliyor. Tüm bu saldırılara dayanamayan kadın kendini ve annesini koruyabilmek için çareyi izmir'e kaçmakta buluyor.Fakat kaçma teşebbüsü esnasında eski eş Nahide Hanım'ın annesini vurarak öldürüyor.

 

Sonunda Türk mahkemeleri eski eşi ömür boyu hapse mahkum ediyor.

Kadıncağız tam rahat bir nefes alacak iken , yine olanlar oluyor.

Eski eş 2008 yılında “ aile onurunu korumak için” cinayeti işlediği gerekçesi ile serbest bırakılıyor.

 

Evet…Yanlış okumadınız, serbest bırakılıyor. Yani sadece 6 yıl hapis yatmış oluyor. Bunca yıllık işkencenin ,bir canın bedeli sadece 6 yıl…

Ve nihai kararı AİHM'si veriyor. Bir kez daha Diyarbakırlı Nahide Opuz'a teşekkürler !