İNTERNET HABER

Ah ! Şu koltuk sevdası...


19 Mayıs 2009

 

Bu hafta sonu Ankara oldukça hareketli idi. Cumartesi günü gerçekleşen DP kongresinin ardından Pazar günü DSP yeni genel başkanını seçti.

Neden istifa edenler sonradan pişman olup yeniden aday olurlar bir türlü anlayamıyorum.

Şöyle bir düşünüyorum da  koltuk sevdası ne kadar çok insanın başını yaktı, siyasi kariyerlerini yerle bir etti. DP  eski Genel Başkanı Süleyman Soylu ‘nun yaptığı hatanın aynısını DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer’de yeniden  DSP Genel Başkanlığına  adaylığını koyarak yaptı.

Ah ! bir vazgeçebilseler di…

Fakat o koltukta ne varsa , oturan kalkmak istemiyor. Hatta ciddi bir değişim de yaşıyorlar. Koltuğun gücü  nasıl bir güç ise onları etkileyerek bambaşka insanlar haline getirebiliyor.

 Zeki Sezer’in yeni genel başkan seçildiği dönemi hatırlıyorum. Bu değişimi özellikle SayınSezer’de gözlemlemiştim. O dönemde Yeni Asır gazetesinde köşe yazıyordum. DSP Genel Başkanı seçilen Sayın Sezer için kendisinde liderlik vasfı göremediğim yönünde bir yazı yazmıştım. Ardından DSP İzmir İl Başkanı beni aramış, hafta sonu Zeki Sezer’in İzmir’e geleceğini ve benimle tanıştırmak istediğini söylemişti.

Gazeteye geldiklerinde il başkanı beni kenara çekerek uyarmış ,Sezer’in biraz alıngan olduğundan bahsetmiş ve yazımdan dolayı da bana  kırıldığını söylemişti.

Tanıştığımız gün Zeki Sezer’in  üzerinde iyi bir terzi elinden çıkmadığı belli olan kahverengi bir takım elbise ve  ayağında tabanları mantar  makosenler  vardı.Sayın Sezer biraz mahcup,biraz alıngan benimle sohbet etmiş ,ardından da  zor da olsa arada ki buzları eritmiştik.

Bu ziyaretin üzerinden aşağı yukarı bir yıldan fazla bir zaman geçmişti ki Sayın Sezer ile havaalanında karşılaştık. Yanında partili arkadaşları olan  Zeki Sezer’i gördüğümde yaşadığım şaşkınlığı bugün gibi hatırlıyorum. Üzerinde çok şık ve pahallı olduğu her halinden belli olan bir takım elbise ,pırıl pırıl ayakkabılar, ağzında ise kocaman bir puro vardı. Ayak üstü merhabalaştıktan sonra Sezer’in mahçup ve alıngan tavırlarından da eser kalmadığına dikkat etmiş, kendi kendime bu değişimin lider görünümü için olumlu , Ecevitler  ve Ecevitçiler,hatta DSP’liler  için rahatsız edici olabileceğini düşünmüştüm.

O günden bugüne kadar geçen  süreçte DSP cephesinde yaşanan olaylar  yanılmadığımı ortaya koydu.

DSP kurultayında Masum Türker Zeki Sezer’in önüne geçti ve DSP’nin yeni Genel Başkanı oldu. Rahşan Ecevit'in desteklediği Alemdar Yalçın ise büyük hüsran yaşadı.

Bakalım yeni Genel Başkan Masum Türker DSP’yi nereye taşıyacak ?

 Sayın Zeki Sezer’e geçmiş olsun derken , yeni Genel Başkan Masum Türker’e  hayırlı olsun diyorum…