İNTERNET HABER

Ah İstanbul canım İstanbul!


31 Ekim 2009

AYIN yarısı İzmir’de, yarısı İstanbul’da yaşayınca insan hafif İstanbul’lu oluyormuş. Bu sayede de Bebek’te Cumhuriyet Bayramı’nın 86. yılının kutlanmasına şahit oldum. Hani şu dergilerde boy boy resimlerini gördüğümüz Bebek Sosyetesi Perşembe günü Cumhuriyet Bayramını kutladı.


OLAYI size en iyisi baştan anlatayım. Evime yakın olduğundan Bebek’te Ebil Kuaföre gitmeye başladım. Hani şu altında meşhur Bebek Sosyetesi’nin gittiği Lulu’s Cafe olan. Yaz günü ayağında kovboy çizmesi giyenden tutun, kış günü çorapsız mini etekle gezen, ayrıca sürekli şaşkın bakan 50 yaş üzeri kadınların hepsi meğer Bebek Sosyetesini oluşturuyorlarmış.

Elinde Notebook’la kuaföre giren, saçı yapılana kadar başını Notebook’tan kaldırmayan ben ise uzaylıymışım.

Nasıl mı?

Bir gün başımı Notebook’tan kaldırdım ki ne göreyim, hem çalışan elemanlar hem de Hasan bana kaçamak gözlerle bakmaktalar. Meğer beni o güne kadar bir başka gezegenden zannederlermiş. Eh! Haksız da değiller...
Çünkü kafamı kaldırmamla gördüğüm manzara karşısında ben bile kendimi orada uzaylı gibi hissettim. Birbirinden şık bayanlar anladım ki orada sadece saç yaptırmıyorlar, sanki podyum için yoklama veriyorlar. O günden beri orada hiç kafam Notebook’a gömülü oturmadım.
Çünkü bu insanlar acayip eğlenceliler...
H
ŞİMDİ dönelim yine Bebek’te kutlanan Cumhuriyet Bayramı’na...
Kuaför Ebil’in 50 metre ötesinde Atatürk büstünün olduğu bir meydan var. Arabayı park ederken Lulu’sta çalan Onuncu Yıl Marşı’nı duyunca etrafıma bakınmaya başladım.

Bir de ne göreyim bir avuç kalabalık meydanda ki Atatürk büstünün etrafında toplanmış, ellerinde minicik kağıt bayrakları sallayarak Onuncu Yıl Marşı’na eşlik ediyorlar. Paparaziler de fotoğraflarını çekmeye çalışıyorlar.

Yukarı çıkıp Hasan’a “Neler oluyor burada?” diye sorduğumda “Cumhuriyet Bayramını kutluyorlar” yanıtını alınca şaşkınlıktan güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.

Vay... Demek koskoca meşhur İstanbul Bebek’te Cumhuriyet Bayramı, ellerinde minik kağıt Türk Bayrağı sallayan bir avuç insan ve aralarına aldıkları minik Atatürk büstü ile kutlanmaktaymış. Tabi, bir de paparaziler var... (Onlara kim böyle büyük bir organizasyonu haber verdi orasını henüz çözemedim.)

Türkiye bu hale nasıl mı geldi?

Lütfen şöyle bir İstanbul semalarına doğru bir uzanın. Ümraniye, Dolapdere ardından da Bebek yapın da Türkiye nasıl bu hale gelmiş anlayın...