İNTERNET HABER

29 Mart sonrası İzmir AKP


14 Nisan 2009

 

 

29 Mart yerel seçimlerinden sonra yine bu hafta sonu kısa bir İzmir kaçamağı yaptım. İzmirliler her zaman ki sakinlikleri içinde seçim sonuçları hakkında “biz gerekeni,kendimize yakışanı  yaptık” diyorlar, başka bir şey demiyorlar.

 

İzmir AKP teşkilatında şu an kazanda  il başkanı Aydın Şengül kaynamakta. İzmir’de aldıkları tartışmasız büyük yenilgiye rağmen Şengül’ün ; “Başarısız olmadık.Bir kaç puan aşağı düştük.” şeklinde ki talihsiz açıklamasına AKP tabanından büyük tepki yağıyor. İzmir’den uzak kaldığım 15 günlük dönemde sandıktan çıkan yenilginin ardından tartışmalar şiddetlenmiş .Parti içi muhalefet sesini yükselterek il başkanı Şengül’ün istifasını istemiş.

 

İzmir AKP teşkilatı içinde yaptığım görüşmelerden anladığım kadarıyla Aydın Şengül’ün önümüzdeki günlerde yapılacak olan il kongresine yeniden aday olması son derece yanlış gözüküyor.

 

AKP’liler ; “ İl Genel Meclisi’nde 40’a düştük,yedi belediyemizi kaybettik.10bin nüfuslu Bayındır’ı kazandık diye bayram ediyoruz.Metropol büyüdü,oylarımız aldı.Yönetim zafiyeti var. Aydın Şengül ve 30 ilçe başkanı istifa etmeli.Sıfır çekmek başarıysa kutlasınlar.”  şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

 

Ayrıca il başkanı Aydın Şengül’ün tüm bu tepkilere karşılık ; “ Hepiniz birleşin,karşıma geçin” sözleriyle meydan okuması muhalefet yapan AKP’lileri iyice çileden çıkarmış.

 

Aynı zaman da hakkında şaibeli konuşmalar yapılan İl Başkanı Aydın Şengül’ün şehir plancısı olduğu hatırlatılarak, AKP’li belediyelerden iş aldığı da ortaya atılan iddialar arasında. Eski Menemen ilçe Başkanı İdris Akkoyun “Sadece Asarlık Belediyesi’ne ,Aliağa’ya Belediyesi’ne bugüne kadar ne kadar iş yaptın ,önce onu açıklasın” diyerek veryansın ediyor.

 

Sevgili okuyucular , İzmir ‘de uzun zamandan siyaset yapan ve de İzmir’in dokusunu çok iyi bilen bir kişi olarak önce şunu belirtmeliyim ki AKP’nin İzmir’de özellikle bu seçimde hiç şansı yoktu. Ama yine de , 30 ilçeden sadece birinde başarı kazanmayı başarı olarak görüyorsa, İl Başkanı Aydın Şengül bence o sandalyede bir saniye dahi oturmamalı.Çünkü sonuçta iktidar partisinin il başkanı… Ve de Başbakan aylar önce kendilerine “ İzmir’i istiyorum “ talimatı vermişti.En azından ellerinde bulunan mevcut belediyeleri korumayı başarsalardı durum dışarıdan daha az vahim görünebilirdi.

 

AKP’lilere  bir çift hatırlatma sözüm olacak ; İzmirlilere kimse emir veremez. “ İzmir’i istiyorum” diyemez.

Biz istersek veririz….

 

İzmirliler 29 Mart'ta bana göre başarısız belediye başkanlarını yeniden seçtiler. Hem de rekor bir oyla. Her şeyden önce bu şehrin demokratik iradesidir, saygı duymayı herkes öğrenmeli.