İNTERNET HABER

2009'da paranız nasıl olsun istersiniz?


01 Mayıs 2008

 Yıl 30 Aralık 1925...

701 Sayılı “ Mevcut Evrak-ı Nakdiye"nin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun “  , Osmanlı paralarının tedavülden kaldırılarak yeni paralarla değiştirilmesini öngörüyordu.

 

16 Mart 1926 tarihinde , bu yasaya dayanarak , “ Elli, yüz, beş yüz ve bin liralık banknot basılır ve ön yüzüne reis-i cumhur hazretlerinin resmi bulunur” denilen 3322 sayılı kararname yayımlandı. Bu yasayla Atatürk resimleri basıldı. Sonrasında İsmet İnönü "nün resimlerinin bulunduğu paralarda kaynağını 3322 sayılı kararnameden aldı.

 

Demokrat Parti iktidarı itibariyle hiçbir dönemde bu yasaya başvurulmadı.

 

701 sayılı yasa, 27 Eylül 1988 tarihli 3488 sayılı yasa ile yürürlükten kaldırıldı.

 

İnönü"den sonra fiilen uygulanmayan bu yasa, Turgut Özal döneminde kaldırılmış oldu. Bugün olduğu gibi , İnönü"den sonraki tüm iktidarlar döneminde paranın üzerinde yer alacak resimler , Merkez Bankası tarafından kararlaştırıldı. 

 

Şimdi gelelim paranın serüvenini neden anlatma gereği duyduğuma...

 

Hatırlarsanız kavga, Başbakan"ın ,” Paradan Ataürk resmini siz çıkardınız” sözleri üzerine çıkmıştı.Buna karşılık bazıları, “ İstenirse Cumhurbaşkanı sıfatıyla Abdullah Gül de TL"de yer alabilir” görüşünü savundu.

 

Yapılan araştırmaların sonucunda , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "ün resminin  TL"de yer alabileceğine karar verildi. Tüm yetki Merkez Bankası bünyesindeki Banka Meclisi 'nin yedi üyesinde.Eğer dördü “ evet “ derse , Gül '  ü paralar piyasaya sürülebilecek.

 

Şimdi gelelim bu 7 kritik kararı verecek 7 kişiye...

 

Merkez Bankası Başkanı Dursun Yılmaz., TL"ye şekil veren Banka Meclisi"nin de başkanı.

Diğer üyelerin isimleri ise şöyle; Prof. Dr. İlker Parasız, Dr. M.İbrahim Turhan, Necati Şahin, Prof.Dr. Necdet Şensoy, Doç. Dr. Lokman Gündüz, M. Vehbi Çıtak.

 

Yukarıda ismini saymış olduğum üyelerin tamamı AKP döneminde göreve  seçildi.

 

1 Ocak 2009 "da tedavüle girecek olan TL banknotlarının üzerindeki resme , yukarıda isimlerini saymış olduğum Banka Meclisi karar verecek.

 

Şimdi yeniden konu hakkında ki  AKP- CHP kavgasına dönelim.

 

AKP Gençlik Koları Kongresi' nde konuşan Başbakan Erdoğan ; “ Sayın Baykal Atatürk"ün arkasına saklanıp siyaset yapmayı bırakmalısın. Vefatından sonra CHP' nin ,Türk parasının üzerinden Atatürk resimlerini nasıl çıkardığını çok iyi biliriz.”  demiş.

 

Baykal' da yanıt olarak; “ Erken yürüdüm ama o kadar da erken yürümedim.Başbakan güya 1938' in hesabını soruyor, soracak hesap var da benden soruyor.Başbakan biraz daha sıkışırsa , ABD"de Kızılderililerin katledilmesinin sorumlusu olarak da bizi gösterebilir.Hatta Kennedy cinayetinin faili de tam netlik kazanmadı”  demiş.

 

Sonuç olarak Baykal istediği kadar örnek versin, Gül"lü paraların tedavüle çıkmasınahiç bir yasal engel yok.

 

Haydi gelin şimdi bunu tartışalım.

 

1 Ocak 2009"dan itibaren paralarımızda Gül  istiyor muyuz,  istemiyor muyuz?

 

Gül"lü paralara hazır mısınız?