HABERTÜRK

Zihni sinir düşüncelerim


06 Haziran 2012

Son günlerde Türkiye’nin sadece ‘kürtaj’ ve ‘sezaryen’ konularına kilitlenmesi, Meclis’e bizleri temsil etmeleri için gönderdiğimiz kadın milletvekillerinin dillerini yutmuşçasına sessizliğe gömülmeleri, tartışılan konuların yaşadığımız yüzyılda hiç mantığa sığmayan noktalara gelmesi sonunda beni de zıvanadan çıkardı.

Normal halime dönene kadar lütfen bir süre benden mantıklı ve aklıselim yazılar beklemeyin.

O kadar ki tartışma konularına uyum sağlayabilmek adına bakın dün ne kadar çok zihni sinir fikirler ürettim.

(-1 yaş) ve (+12 yaş)

her şey dahil dönemi

Eh yaz geldi öyle değil mi?

‘Her şey dahil’ tatil köyleri, beş yıldızlı oteller dönemi geldi çattı.

Bugüne kadar turizm acentaları ve beş yıldızlı sahil otelleri, kampanyalarını daha cazip kılabilmek için en görünen yerlere ‘0-12 yaş ücretsiz’ yazarlardı.

Bildiğiniz üzere ‘kürtaj’ tartışmaları sürerken Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir gazetecinin, “TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün, çocuk tanımının 0-18 yerine eksi 1 ila 18 şeklinde yeniden tarif edilmesi için UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’ne resmi başvuruda bulunduğunu” hatırlatması üzerine, “Makul bir yaklaşım olarak görüyorum.

Zaten dünyada bebek, çocuk, kadın ya da insan haklarının yanında bir de annenin karnındaki bebeğin hakları kavramı var.

Bu kavramın kuvvetlendirilmesine, böyle bir önerinin destek olabileceğini düşünüyorum” demişti.

Demek ki UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü başvurumuzu kabul ederlerse bundan böyle oteller (- 1 yaş) ve (+12) yaş ücretsiz yazmak zorunda kalacaklar.

Sakın bana ‘Güneşte fazla mı kaldın?’ diye sormayın. Bu zihni sinir fikrin çıkış noktası ben değil, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün ta kendisi...

KAP

Sabah kahvaltı sofrasında eşime diğer zihni sinir düşüncemi açıkladım.

“Bütün yönetim kadroları kadınlardan oluşacak siyasi bir parti kurmaya karar verdim. Erkekler de tabi ki partimize üye olabilecekler. Bir türlü uygun ismi bulamadım. Bana fikir verebilir misin?”

“Tabi... ‘Eksik Etekler Partisi’ olabilir. Ya da ‘Saçı Uzunlar Partisi’ veya ‘Amazonlar Partisi’ de fena değil. Beğenmediysen biraz daha düşüneyim.”

“Teşekkür ederim. Kabahat sana soranda!.. Ama bulduğun isimler bana yeni siyasi partimizin adını koymama yardımcı oldu.

Kısaca KAP; Kadınlar ve Adalet Partisi.”