HABERTÜRK

Zenginin malı züğürdün çenesi


03 Mart 2010


Sevgili okuyucular olaylar üst üste geldiğinde konuları toparlayamadığım anlar oluyor. Hangi birine nereden başlasam? Örneğin cumartesi günü bütün gazetelerde Forbes Türkiye'nin yayınladığı en zengin yüz Türk listesi yer almıştı. Global krizin başlamasıyla fakir daha da fakirleşirken zenginlerimiz daha da zengin olmuşlar. Başbakan Erdoğan "Kriz bizi teğet geçti" derken bir bildiği varmış. Yani kastettiği bizler değilmişiz. Fakat Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun (MEMUR-SEN), 4 kişilik bir ailenin Ocak ayında açlık sınırını 893 lira, yoksulluk sınırını 2 bin 367 lira olarak hesapladığı aklıma gelince, elimde olmadan hafızamı yokladım. Konfederasyonun yaptığı açlık ve yoksulluk araştırmasında, Ocak ayında açlık sınırının bir önceki aya göre 13.01 lira, yoksulluk sınırının 14,458 lira artış gösterdiği bildiriliyordu.

İŞSİZ GENÇLER NE OLACAK?

"Açlık ve yoksulluk oranlarında büyük artış olduğu" belirtilen açıklamada Konfederasyon tarafından ayrıca şunlar kaydedilmişti: "4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Aralık 2009'da 879.9 lira olarak belirlenirken, bu rakam yılın ilk ayında 13.01 liralık bir artışla 893 liraya yükseldi. Yine 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 2 bin 352 liradan, 14,4 lira artarak 2 bin 367 lira olarak belirlendi. Ocak ayında gıda, ulaşım, iletişim, yakıt, sağlık harcamalarında büyük oranlarda artış yaşandı."
Yine yaptığım araştırmaya göre, TÜİK 4 kişilik bir ailenin 2008 yılı tahmini değerlere göre açlık sınırını 255, yoksulluk sınırını 660 YTL olarak hesaplamıştı. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Allah daha çok versin kimsenin malında, mülkünde gözümüz yok. Ama ya halkın, esnafın ,işsizin, iş bulamayan gençlerin sesi ne olacak... ?

BRAVO SABANCI'YA

Global krizin kasıp kavurduğu halkımızın en büyük sorunu bugün işsizlik. Sabancı topluluğu bu yıl 2 bin 800 kişiyi işe alacakmış. Özellikle de bünyelerindeki Teknosa, Carrefoursa, Diasa kuruluşlarına... Genç işsizlere benden söylemesi. TUİK rakamlarına göre 18-25 yaş arası işsizlik oranı yüzde 25'in üzerinde. Gençlerin işsizliğine önem vererek, gençlere yönelik iş sahalarına yönelen Sabancı grubuna teşekkür etmek gerekiyor.
Forbes Türkiye'nin en zengin yüz listesine giren iş dünyası da umalım ki işçi çıkarmak yerine Sabancı grubunun hassasiyetini kendilerine örnek alırlar. Sonuçta her şeyi devletten beklememek lazım. Öyle değil mi.. ?