HABERTÜRK

Zekiyim mi dediniz?


05 Ekim 2014

Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olduğu iddia edilen William James Sidis’in IQ seviyesinin 250-300 arasında olduğunu biliyor muydunuz?

Sidis, 6 aylıkken alfabeyi çözmüş, 2 yaşında Latince’yi, 3 yaşında Yunanca’yı öğrenmiş, anatomi üzerine denemeler yazdığında 4 yaşındaymış ve 8 yaşından önce İngilizce, Latince, Yunanca, Rusça, İbranice, Fransızca ve Almanca’yı öğrenmiş.

11 yaşında Harvard’a kabul edilen William, aynı sene profesörlerine 4 boyutlu objeler hakkında ders vermeye başlamış!

16 yaşında Harvard Hukuk Fakültesi’ne geçen Sidis’in, bir günde bir dili öğrenebildiği ve ertesi gün bildiği diğer dillere tercüme yapabilir hale geldiği de iddialar arasında...

(Zekiyim mi demiştiniz?)

Bu kadar zeki olmak ister miydim?

Kesinlikle hayır... Baksanıza ne kadar yorucu.

ORTAK HOBİLERİ OLMALI

Maalesef ülkemizde her gün onlarca insan boşanıyor. Artık insanlar evliliklerini yürütemiyor. Anne babalarımız nasıl 40 yıl aynı yastığa baş koyabilmişler boşanmadan dersiniz?

İnsanlara ne oldu da boşanmalar bu kadar arttı?

Hayat kolaylaştı aslında. Annem eskiden çamaşırı ve bulaşığı elinde yıkardı. Bir kere bile isyan etmedi. Evliliğine ve çocuklarına tutunarak yaşamaya çalıştı.

Halbuki şimdiki kadınların hayatlarına baksanıza, ne kadar kolay. Sadece düğmelere basarak ev işlerini bitirebiliyorlar.

Peki evlilikler neden bitiyor?

Tamam ekonomik krizler, kadınların ekonomik bağımsızlıklarına sahip olup kendi ayaklarının üzerinde durabilmeleri ve dolayısı ile kocalarına eskisi gibi bağımlı olma zorunluluklarının olmaması... İlk aklınıza gelen boşanma sebepleri olarak sıralamaya başlayacaksınız. Fakat kadın-erkek ilişkilerinde, ikili yaşamlarda sevgi ve saygıyı takip eden (ekonomik sorunlar dışında) ortak paylaşımlar da olmalı.

Beş yıldan uzun süredir evli olanlarla, kısa sürede ayrılmış olan çiftler arasında yapılan bir karşılaştırmada, evli kalan çiftlerin yüzde 64’nün paylaştıkları ortak bir hobileri olduğu saptanmış.

Herkes eşinin hayatının pozitif bir parçası olmayı ve eşinin de kendi hayatının pozitif bir parçası olmasını ister. Zamanımızın çoğu kariyerimiz ve diğer sorumluluklarımızla uğraşarak geçer. Bu yüzden de eşimizle aramızda ki ilişkinin gelişmesi için ortak ilgi alanlarımızın olabilmesi çok önemlidir.

Yani ne yapmalıyız? Hemen eşimizle ortak hobiler bulup bu hobilerimize zaman ayırmalıymışız.

Eğer ortak hobinizi bulamamışsanız (özellikle ilk beş yılda) kendinizi hiç zorlamayın hemen boşanın.

KURBAN BAYRAMI

Herkese kansız, kazasız belasız bayram tatili diliyorum.