HABERTÜRK

Zamana ve zemine uymak...


18 Temmuz 2012

Son üç haftadır yazdığım köşe yazılarıma şöyle bir göz attım. Hepsi nasıl da neşeli, sorunsuz, sorusuz ve sorumsuzca yazılmışlar...Kötü mü? Hayır... Hepsi de şen şakrak ve akıcı. Tıpkı benden istendiği ama benim bir türlü beceremediğimi varsaydığım gibi... Meğer ben de böyle yazılar yazabilmekteymişim. ‘Zamana ve zemine uymak’ diye herhalde bu duruma deniyormuş. Kış ayları süresince AK Partiye oy vermemiş olan her Türk vatandaşı gibi benim ruhum da karardı. Sorunlarla boğuşmaktan, memleketin dertlerine çaresizlikler içinde çareler aramaya çalışmaktan, yazıp çizip sonuca ulaşamamaktan yoruldum.

Son üç haftadır yaz mevsimi nedeniyle (yazılarımdan da anlıyorsunuz ) Çeşme’de yaşamaktayım. İstemezseniz (Çeşme’de) ne dünyanın, ne de Türkiye’nin gündeminden haberiniz olmayabiliyor. “Bana ne CHP kurultayından, Başbakan’ın Suriye ile çekişmesinden” diyebiliyorsunuz. Ya da ülkenin doğusunda, güneydoğusunda süregelen çatışmalarda hergün PKK terörü yüzünden toprağa verilen gencecik şehit askerlerimizden. Veya HAS Parti’nin AK Parti’ye katılmasından, Başbakan’ın 30 Eylül’de yapılacak büyük kurultayda son kez aday olmasından.Bana ne...! Çeşme veya Alaçatı sokaklarında güzel, alımlı, şık insanlara, tanınmış sanatçılara rastlayıp göz zevklerimizi, meraklarımızı tatmin etmek varken, plajlarda çılgın partilere, eğlencelere tanık olurken, akşamları o bar senin, bu bar benim gezerken neyleyim ben Türkiye sorunlarını... Öyle değil mi ya...? Eminim içinizden delirdiğimi düşünmektesiniz. Zaten bu yazıyı Çeşme sokaklarında bana rastlayan okuyucularımın, “Siyaset yazmaz oldunuz. İnce ince ne güzel eleştirileriniz vardı” ortak sorusu ile sık sık karşılaştığımdan yazıyorum.

Onlara verdiğim cevabı, sizlere de vereyim.. Zamana ve zemine uydum. İzmir’de özellikle Çeşme’de yaşamak İstanbul’da, Ankara’da yaşamaktan o kadar farklı ki... Hele hele doğu ve güneydoğudan... Sanki başka bir dünyadayım... Her şey pembe. Hatta toz pembe... Bırakın bir süre daha hala açıklanamayan LYS sınav sonuçları ile, 4+4+4 çerçevesinde İmam Hatip liselerine çevrilen düz okullarla, bütçe açıklarıyla, hala tahliye bekleyen milletvekilleriyle, her gün birer ikişer toprağa verdiğimiz gencecik askerlerimizle uğraşmayıp üzülmüyormuş gibi yapayım. Zamana ve zemine uymaya, hatta uyuyormuş gibi yapmaya devam edeyim...

Aydın'da ekmeğe 10 kuruş zam

Aydın’da Ramazan ayı öncesi ekmeğe zam yapıldı. Daha önce fırıncılar arası rekabet nedeniyle fiyatı 75 kuruştan 50 kuruşa düşen ekmek, 60 kuruştan satılmaya başlandı. Aydın Esnaf Birliği Başkanı Hulusi Akşit, ekmeğe yeni bir zam yapılmadığını belirterek, “Şu anki fiyatlar bizim 4 ay önce belirlediğimiz ve yürürlüğe koyduğumuz tarife. Bu tarifeyi fırıncılar rekabetten dolayı uygulayamadı. Bugün ise kendi aralarında anlaşmışlar” diye konuştu.