HABERTÜRK

Yüzleşme zamanı ise, Osmanlı ile de yüzleşelim


05 Ocak 2013

Son zamanlarda, geçmişle yüzleşme ve de zamanında haksızlık edildiğine kanaat getirilen sanatçı, milletvekili, yazar, şair her kim var ise hepsine iade-I itibar etme modası gündemde. (Günümüze ve geleceğimizin Türkiye’sine ne zaman sıra geleceğini ise henüz kimseler bilemiyor.)

12 Eylül’le, 28 Şubat’la, geçmişle, komşularla yüzleşelim derken, yere göğe sığdırılamayan Osmanlı İmparatorluğu’nun ecdadları ile yüzleşmek ise herkesi ürkütür oldu. Neden? Çünkü çifte standart uygulaması burada da devreye girdi ve yüzleşmeye kalkarsak ya da (hayali kurgularla da süslenen) Osmanlı ecdadları hakkında filmler çevirirsek başımızın derde gireceğini öğrenmiş olduk. (Bunun örneğini yakın zamanda “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ile yaşadık.)

İyi de madem memlekette demokrasi var gelin o zaman Osmanlı ecdadları ile de yüzleşelim. Onların itibarlarını korumaya devam mı edeceğiz yoksa geri mi alacağız o zaman karar verelim. 623 sene süren Osmanlı Hanedanlığı ve 36 adet Osmanlı imparatoru... İslamcıların, biliyorsunuz ki Osmanlı İmparatorluğu hayranlığı, özlemi halen daha devam etmektedir. Padişahların tablolarını toplamak sergilemek onlar için onur kaynağıdır.

Peki Osmanlı Padişahları ‘örnek’ alınması gereken kişiler miydi? Onlarda ihtilal korkusu yok muydu? Bu korkular ile boğuşurlarken ne cinayetler işlediler? Osmanlı’daki faili meçhul ölümlerin sebepleri nelerdi? Osmanlı İmparatorluğu döneminde daha en başta Osmanli devletinin kurucusu olan Osman Bey’le birlikte aile içi cinayetler dizisi başladı. Osman Bey, öz amcası Dündar Bey’i kendi elleriyle boğarak öldürdü ve cesedini sergiledi.

I .Murat, babadan oğula gecen saltanat geleneğini bozarak, padişah olmasi gereken ağabeyi Halil’i öldürüp tahta geçti, sonra diğer kardeşi İbrahim’i de öldürttü. Yetmedi, öldürecek kardeş ya da akraba bulamayınca, öz oğlu Savcıbey’i öldürüp cesedini şehrin merkezine astı.

Yıldırım Bayezid’in tahta geçtikten sonra yaptığı ilk iş, on kardeşini vahşice boğazlatmak oldu. Yıldırım Bayezid İran’a esir düşünce, kısa bir süreliğine onun yerine geçen oğlu Çelebi Mehmet, kardeşi İsa’yı boğdurttu. Bütün bu katliamlar, cinayetler sırasıyla devam ederken, Fatih Sultan Mehmet, ünlü Kanunname’siyle “devletin bekası için” baba, kardeş, amca, anne vs. akrabaları öldürme hakkını yasallaştırdı. Neden? İktidar hırsı ve ihtilal korkusundan... Anlayacağınız hesaplaşmaların, cinayetlerin hepsi yasal... Fazla söze gerek var mı?