HABERTÜRK

Yorumsuz


03 Kasım 2012

Yıl 1990: Dönemin Devlet Bakanı Cemil Çiçek, konuşmasında “Flört fahişeliktir!” ifadesini kullanıyor.

Yıl 1993: Dönemin politikacıları mini etek ve yırtmacı yasakladılar.

Yıl 1996: RP’li Halil Çiçek, genelevde çalışan bir kadının mahkemede tanık olarak şerefi ve namusu üzerine yemin edemeyeceğini ileri sürerek seks işçilerine yemin yasağı getirilmesini önerdi.

Yıl 2002: Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e bir söyleşide ‘Flört fahişeliktir’ sözleri hatırlatıldı. Çiçek, “Bunun cevabı o zaman verildi. Anayasa, Medeni Kanun ve Ceza Hukuku’nda, batı hukukunda, aile hukukunun temelinde nikah esastır. Biz de bu esası kabul eden ülkeyiz. Hukuk devletinde esas olan nikahtır.” açıklaması yaptı. Zihniyet değişmemiş. Durum ‘olmazsa olmaz’a yani nikaha bağlanıyor.

Yıl 2004: AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın emriyle Samsun’un parklarında el ele gezen gençler, özel bir belediye ekibi tarafından samimi olmamaları konusunda uyarıldı.

Yıl 2011: AKP’li milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan ve “hadım yasası” olarak nitelendirilen “cinsel saldırı suçu ile çocuklara ve reşit olmayana tecavüzden yargılananların hadım edilmesini” öngören tasarıya, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, “Kadın tahrik edici şekilde giyinmişse erkek de kendini tutamadıysa suç ortaktır” yorumu getirdi.

Yıl 2011: Nusret Çiçek, Refahyol döneminde Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın danışmanlığını yapmıştı. Bakan Fatma Şahin’in kadın milletvekillerine pantolon serbestisi için Vakit gazetesinde şunları yazdı: “Pantolon, muhteremlerin himmetleri sayesinde serbestleşecek. Ama tesettüre hâlâ geçit yok. Demek oluyor ki bu kez de bir başka açıdan Dallas dizileri geliyor ekranlara. Bundan sonra hanım milletvekillerini (kimileri daracık, kimileri dökük) pantolonlu seyredeceğiz. Eskiden CHP vardı kızıyorduk, şimdi ise halktan yüzde 49 oy alarak başa geçen bizimkiler var, haydi söyleyin bakalım kime kızalım?

Yıl 2012: Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, üniversiteli gençlerin Mardin’de sarmaş dolaş dolaşmalarına, sokakta ve parklarda öpüşmelerine tepki gösterdi. Kente üniversite kurulmasıyla yörede ahlaksızlığın yaygınlaşmaya başladığını iddia ederek bu konuda yetkilileri önlem almaya çağırdı.