HABERTÜRK

Yok artık...!


18 Şubat 2011

Nedir Türk kadınlarının son yıllarda çektikleri?

Bir taraftan başımız kapatılmak istenir... Diğer taraftan da dekoltemize laf edilir...

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker’in, “Kadın tahrik edici şekilde giyinmişse erkek de kendini tutamadıysa suç ortaktır. Kadın normal giyinmiş ve vakur davranmış, buna karşın tacize uğramışsa erkek yüzde 100 suçludur” şeklindeki beyanını okuduğumda ağzımdan ister istemez “Yok artıkkk!” kelimeleri dökülmüş.

Kendi kendime konuştuğumu zanneden oğlum, “Anne ne oldu?” diye sorduğunda, 19 yaşındaki bir gencin vereceği tepkiyi merak ederek haberi bir kez daha yüksek sesle okudum. Oğlumun tepkisi aynen şöyle oldu; “Yok artık...!”

Prof. Dr. Orhan Çeker’e göre hangi kıyafetlerin tahrik edici olacağına bir komisyonun karar vermesi gerekmekteymiş. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Prof. Dr. Orhan Çeker’in açıklamalarıyla ilgili olarak inceleme başlatılmasını isterken diğer tarafta Başbakan Erdoğan, CHP’li kadınlar için “Bunlar tornadan çıkmış hanımlar” benzetmesi yaptı.

Ve dudaklarımdan yine ister istemez; “Yok artık...!” kelimeleri döküldü.

Yıl 2011 ve milenyum çağındayız, değil mi?

Yıl 1 Eylül 1925... İkdam Gazetesi’nde yayınlanan bir beyanatında Atatürk bakın Türk kadını için ne demiş:

Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki başında bir bez, peştamal veya buna benzer bir şeyler asarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın manası neye delalet eder? Medeni bir millet anası, bir millet kızı için bu garip şekiller, bu vahşi vaziyet nedir? Bu hal milleti çok gülünç gösterir ve derhal düzeltilmesi lazımdır.”

Yıl 1925... İnebolu gezisinde Atatürk, örtünen kadınlarla ilgili bu defa da şunları söyler:

Onlar yüzlerini cihana göstersinler ve gözleri ile cihanı dikkatle görebilsinler. Bunda korkulacak hiçbir şey yoktur. Önemli olarak şunu ihtar edeyim ki bu halin muhafazasında inat ve taassup, hepimizi en az kurbanlık koyun olmak istidadından kurtaramaz.”

Hanımlar...! Milenyum çağında kurbanlık koyun olmak gibi bir niyetiniz var mı?