HABERTÜRK

Yıllar sonra sınav heyecanı


30 Mart 2011

Dün sizlere, pazar günü gerçekleşen YGS’den ve sınav salonuna girene kadar geçen süreçteki izlenimlerimden bahsetmiştim.

Kerem ile bir inat uğruna başlayan tartışma, kendimi yıllar sonra bir ilköğretim sırasında bulmamla neticelenmiş oldu.

İşin garip tarafı sınav başvuru formları doldurulurken size boyunuzu, kilonuzu falan soruyorlar. Kendi kendime “Akıllıca davranmışlar, demek ki sınava girecek olanları ebatlarına göre okullara dağıtacaklar” diye düşünerek memnun olmuştum.

Fakat her zamanki gibi iyi niyetli düşünmüşüm. 19 yaşındaki oğlum Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde YGS sınavına girerken ben Altındağ’da İzmir Ticaret Odası ilköğretim okulunda girdim.

BÜYÜK HEYECAN

Yıllar sonra ilköğretim sırasına oturmak beni nasıl mutlu etti anlatamam. Sınıfa girdiğimde görevli öğretmenin meraklı bakışları altında yerimi aldım. Sınıfın yaş ortalamasının sayemde yükseldiğini söylememe herhalde gerek yok.

Sınav kitapçıkları ile birlikte içinde kalem, kalem tıraş, silgi, peçete, şeker olan birer kutu dağıttılar.

İçimdeki sevinci sizlere anlatmam mümkün değil... Kendimi yeniden o ortamda bulmak sanırım unuttuğum duygularımı yeniden anımsamama neden oldu.

Meğer ne güzel günler, ne güzel yaşlarmış...

Görevli öğretmen önce gerekli yerleri doldurmamızı sonra da sınava başlayabileceğimizi söylediğinde sevinçle kitapçığı poşetinden çıkardım.

Sıra geldi sorulara bakmaya...

Soru kitapçığını açar açmaz tamamına şöyle bir göz attım. Her ne kadar matematikle aram hiçbir dönem iyi olmamışsa da sanırım sorular oldukça kazıktı. Zaten sınav sonrası görüşleri alınan yetkililerin ve öğrencilerin söyledikleri de aynı oldu.

İşin en zevkli yanı, sınav süresince küçücük ilköğretim sırasına sığmaya çalışmam oldu. Her hareketimde yere ya kalemim ya silgim düştüğünden mümkün olduğu kadar kımıldamamaya çalıştım.

SIRADA LYS VAR!

Türkçe-sosyal soruları derken, bir baktım ki epey soru işaretlemişim. Görevli öğretmenin, iki saatin dolduğunu ve isteyenlerin çıkabileceğini söylemesi ile uyuşan bacaklarımı zar zor sıradan çıkardım ve kendimi sınıftan dışarı attım.

Sonuç mu?

Tabi ki barajı geçiyorum..! Oğlum da bana sinir olmaya devam ediyor.

Şimdi sıra da LYS sınavı var...