HABERTÜRK

Yıldızlı okullar


11 Haziran 2014

Normalleşme sürecine girebileceğimize dair umutları içimde yitirmemeye çalışırken ülkemizde her gün yeni bir saçmalık ortaya çıkıyor.

Zaten yıllardır karmakarışık bir hal alan eğitim sisteminde sanki her şey güllük gülistanlık olmuş gibi yetkililer şimdi bir de kuş kondurmaya niyet etmişler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullar ile ilgili yeni bir karara imza atmaya hazırlanıyormuş.

Haberi okuyunca ‘pes artık’ demekten kendimi alamadım.

Gerçi, gerek biz köşe yazarları ,gerek eğitimciler ,gerek velililer, gerekse psikologlar ne kadar itiraz edersek edelim değişen hiç bir şey olmasa da ...yine de yazıyoruz işte.

AYRIMCILIĞA YOL AÇAR

Başımızdaki iktidar partisi ve onun yetkili makamları ne derlerse o oluyor ve alınan kararlar teker teker yürürlüğe giriyor.

İşte ülkemizde kutuplaşmaya, kategorize edilmeye, ayrımcılığa yol açacak bir uygulama daha... Hem de eğitim sisteminin içinde.

Öngörülen yeni uygulama ile özel okullar A, B, C ve D olmak üzere gruplara ayrılacak ve 5 yıldızlı oteller gibi okullara yıldız verilecekmiş.

Özel okullar sahip oldukları kriterleri e-okul üzerinden kendileri girecekler, bakanlık da bunu valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla denetleyerek onaylayacakmış.

Veliler de, hangi okulun hangi kategoride olduğunu kurumun internet sayfasından görerek, karar vereceklermiş.

Okullar üst kategori için 3 aylık sürenin ardından başvuru yapabileceklermiş. Kategori belirlemede ise puan esası uygulanacakmış.

Örneğin yüzme havuzu olanlar 30, ibadethanesi bulunanlar 20 puan kazanacakmış.

HERŞEY DAHİL OTELLER GİBİ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, uygulamanın geniş çapta bir teşvik sistemi sağlamak ve özel okulların standartlarını yükseltme amacını taşıdığını kaydetmiş.

Gerekçeye bakar mısınız?

Bu anlamsız uygulamanın kararına imza atmadan önce öğrenci ya da veli psikolojisini hiç düşünen var mıdır dersiniz?

Kıt kanaat geçinip, etinden tırnağından artırarak çocuğunu özel okula gönderen bir aile düşünün.

Çocuklarını 2 yıldızlı da olsa bir özel okula göndermeyi başarmışlar. Fakat yine de ailece mutlu olamıyorlar.

Çünkü ne yaparlarsa yapsınlar çoçuklarını üst kattaki komşunun oğlu gibi 5 yıldızlı özel okula gönderemeyecekler. Oldu mu şimdi ya....!