HABERTÜRK

YGS Sınavı’na 4 gün kaldı...!


23 Mart 2011

Şafak vakti sayar gibi ben de YGS sınavı için günleri saymaktayım. Çünkü ne Japonya’da yaşanan 140 yılın en büyük felaketi ne Ortadoğu krizine Libya’nın bombalanması ne de önümüzdeki 12 Haziran seçimlerinin gerginliği...

Hiçbiri beni son günlerde bizim evde yaşanmakta olan stresli ortam kadar germedi...

Sanki son 19 yılın en büyük felaketi bizim evde yaşanıyor.

2011 YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 27 Mart tarihinde yani önümüzdeki pazar günü gerçekleşecek.

Ve nasipse oğlum bu yıl ilk kez YGS sınavına girecek. İşte bu nedenle evde stres diz boyu...

Hazır seçim arifesindeyken öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Ülkemizin ilköğretimden üniversiteye kadar köklü bir eğitim reformuna ihtiyacı var.

Unutulmamalı ki, toplumların kaderini birinci derecede etkileyen eğitime yapılacak her katkı geleceğe sahip olmakla eşdeğerdir. Çünkü, ‘Ne ekersen onu biçersin’

Orta ve lise eğitim hayatı süresi içinde oğlum ve onun jenerasyonu son yıllarda yap-boz tahtasına dönen eğitim sistemimizdeki bütün değişikliklere maruz kaldılar.

Ve bu değişimlerin yarattığı bütün deformasyonları yaşamaktalar.

Hele lise eğitiminin 4 yıla uzaması, hazırlık sınıfı da okumak durumunda kalan gençler ve aileleri için ayrı bir şok dalgası olmuştu.

Bu sistemden etkilenen oğlum ve arkadaşları lise eğitimlerini 5 yılda tamamlamış oldular.

Bu gençler bugün 19 yaşındalar... (Geçmiş zamanda 19 yaşında iken bizler üniversite ikinci sınıftaydık. Son yıllarda yaşadığımız birçok olayda olduğu gibi bu durumda da görüldüğü üzere çarpıklıklar var. )

Ergenliğin doruk noktasındaolan 19 yaş gençliğini lise sıralarında zaptetmeye çalışarak üniversite sınavına motive etmek, gerek eğitimciler gerekse aileler açısından oldukça güç bir durum.

Bu yıl bir fiil yaşayarak öğrendim de...

19 yaşına gelmiş olan bir gence artık ne “ders çalış” diyebiliyorsunuz ne de başka bir şey...

Yaşın getirdiği gençlik rüzgarları, fıkır fıkır kaynayan kanları ile dershane, özel ders ve okul üçgeni içinde sıkışıp kalan bu gençler patlamaya hazır birer bomba misali aramızdalar. Sayıları da iki milyondan fazla...

Benden söylemesi...

Pazar günü üniversite sınavına girecek olan gençlere şans, aileleri ve eğitimcilerine de sabır diliyorum.

Bilmem halimi anlatabildim mi?