HABERTÜRK

YGS sınavı eğlenceli geçti


29 Mart 2011

Üniversitede okumak isteyen 1 milyon 692 bin 345 adayın katıldığı ve üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) pazar günü gerçekleşti.

Sizlere daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi sınava giren 1 milyon 692 bin 345 adayın içinde oğlumla beraber ben de vardım.

Önceki yazılarımı okuyanlar, sınava giriş serüvenimi hatırlayacaklardır. Oğlumla girdiğim bir inatlaşma sonunda şaka ile başlayan olay gerçekleşti ve ben pazar günü kendimi YGS sınavında buldum. Kerem sınava Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde girerken, ben İzmir Ticaret Odası’nın yaptırmış olduğu Altındağ’daki ilköğretim okulunda girdim. Ve bir eğlendim bir eğlendim ki sormayın...

ANAHTARLA KALAKALDIM

Sabah erkenden ana oğul evden çıktık. Evde ben onun evraklarını kontrol edecekken bir baktım o benim evraklarımı kontrol ediyor.

Önce Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne giderek Kerem’i bıraktım. Sonra da kendi okulumun yolunu tuttum. Arabayı park ettikten sonra bir anda aklıma arabanın anahtarı geldi. Çünkü sınava girerken yanınıza metal olan hiçbir şeyi almamalıymışız. Yapacak bir şey olmadığından anahtarı cebime koydum ve okulun bahçesinde bir köşede beklemeye başladım.

Gençler yanlarında velileri ile heyecan içinde içeriye alınmayı beklerken ben de işlerin nasıl yürüdüğünü izlemeye aldım.

Kız öğrencileri kontrol eden bayan polisler hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan tek tek genç kızların saçlarındaki firketelere kadar çıkarttırdılar. İtiraz edenler, sızlayanlar olsa da baktılar pabuç pahalı, mecburen kurallara uydular.

HIZMAYA YASAK BAŞÖRTÜSÜNE GEÇ

İçeri girmeye niyetlendiğim sırada ise önümdeki genç kızın burnundaki hızma tartışma yarattı. Genç kız; “Bu hızma burnumda vidalı ancak keserek çıkarabilirsiniz” dedikçe, bayan polis elinde makas, kızın burnuna ulaşmaya çalışıyordu.

Bu arada saç firketesini, burundaki hızmayı tehlikeli madde gören görevliler, başörtülü öğrencileri şöyle bir kontrol ederek sorgusuz sualsiz içeri aldılar. Neyse, türlü kontrollerden geçtikten sonra sınav salonuna girdiğimde karşılaştığım manzara oldukça ilginçti. Çünkü yıllar sonra bir ilkokul sırasına oturmaya çalıştım. Ve sınav boyunca nasıl eğlendim anlatamam. Bekleyin gerisini öyle hemen anlatmam... O keyifli saatleri sizlere yarın aktaracağım.