HABERTÜRK

Yenilenen CHP’ye İzmir’den yeni isimler


17 Aralık 2010

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçilmesinin ardından CHP’nin vizyon ve yönetim bağlamında ortaya koyduğu yeniden yapılanma stratejisi, kamuoyunda ilgi, destek ve takdir gören birçok yeni ismin de önünü açmış gözüküyor.

Genel Başkan Yardımcılığı’na yükselmiş olan Alaattin Yüksel, bu isimlerden biri. Alaattin Yüksel varını, yoğunu CHP’ye adamış, hatta bu uğurda son derece sıkıntılı günler geçirmiş İzmir’in önemli işadamlarından biridir.

Özellikle tabana olan yakınlığı, Baykal döneminde son derece haksız bir şekilde görevden alınması, kendisini bugün Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine taşımıştır.

Alaatin Yüksel’i CHP’nin Parti Meclisi’nde (PM) sonra da Meclis’de görmek İzmirlileri memnun edecektir. Hayırlısı...

Benim Alaattin Yüksel ile birlikte PM’de görmek istediğim bir diğer isim Ülkü Caner. CHP’nin eski İl Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Ülkü Caner’in ismi parti yönetimi için aslında sıkça duyulan isimlerinden biri. Fakat ben yine de bugün burada bir kez daha vurgulamak istedim. Ne de olsa kurultay için geri sayım başladı. CHP’nin tek kalesi kalmış olan İzmir’den PM’ye girecek isimler (partili olalım veya olmayalım) doğal olarak bizleri de ilgilendiriyor.

Parti içi demokrasiye yürekten inanan Caner, avukat kimliğiyle 22 Temmuz 2007’de yapılan genel seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulunarak, demokrasi prensibine aykırı atamayla milletvekili adayı belirleyen siyasi partilerdeki adaylıkların reddedilmesini, adayların kabul edilmesi halinde seçimlerin iptal edilmesini talep edince bir anda tüm Türkiye’nin konuştuğu bir isim olmuştu. Lider sultasına yönelik mücadelesiyle de siyasi kamuoyunda ön plana çıkmıştı.

Av. Ülkü Caner, Baykal karşıtı tavırlarından ötürü, üstelik CHP İzmir İl Disiplin Kurulu Başkanı iken disipline verilmiş ve Deniz Baykal-Önder Sav yönetimi tarafından bir yıl süreyle partiden geçici olarak ihraç edilmiş, ancak mahkeme kararıyla partisine geri dönebilmişti.

Yenilenen CHP’de İzmir’i temsil eden isimlerin arasında bana kalırsa olmazsa olmaz isimlerden biri de Ülkü Caner. Nedenine gelince; özellikle uluslararası hukuki ve diplomatik deneyimiyle CHP’nin ve İzmir’in etkili isimlerinden biri olacaktır. PM‘ye girecek olan İzmirli isimleri şimdiden kutluyorum.