HABERTÜRK

Yaz ortasında yine TOKİ...


13 Temmuz 2013

Neredeyse 15 Haziran'dan beri Çeşme'de yaşamaktaydım. Sezon başı TOKİ tartışmalarına ben de dahil olmuş ve Çeşme'de çok katlı binaların yapılmasına ne kadar karşı olduğumu günlerce yazmıştım.

Konu hakkında Çeşme'nin yerli halkı ile konuştuğumda onlarında benimle aynı fikirde olduklarını öğrenince son derece memnun olmuştum.
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ile yaptığımız sohbetlere de konu olan TOKİ meselesi uzun süredir gündemimizden kalkmıştı. Fakat huzur bozarcasına bu hafta yine hortlayan Toplu Konut İdaresi'nin Çeşme'de 430 dönüm araziye 1584 konut yapma isteği yine tadımızı kaçırdı.
Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nun "Çeşme'nin doğal kliması bozulacak" sözleri üzerine AK Parti ilçe başkanlığının hazırlattığı 6 sayfalık broşür şu an elimde duruyor.
Anlata anlata bitirilemeyen broşürde kafama takılan hiç bir sorunun cevabını bulamadım. 12 metre yüksekliğinde yapılacağını söylenen binalara örnek olarak 17 metrelik Migros binasını örnek göstermişler.
Migros garajın karşısında olup hiç bir suretle görselliği bozmayacak şekilde yapılmış olan bir market. Biz ise konut binasından bahsediyoruz.
Broşürün 5 sayfası TOKİ evlerinin krokilerinden ve nasıl alınıp ödeneceği konularına ayrılmış.
Son sayfada ise AK Parti Çeşme ilçe Başkanı Fatma Özen'nin açıklamasına yer verilmiş.
Özen; Maalesef Belediye tarafından modern şehircilik ilkelerine uyulmadığı gibi, geleceği de planlamadığı için sorunlar yaşamaktayız. Turizm sezonun kısalığı yıllardır Belediye tarafından çözülemeyen, bu zihniyetle de çözülmesi imkansız olan bir problemdir. Bu problemin bir sebebi de hizmet üreten vatandaşlarımızın, barınma ihtiyaçlarının Belediye tarafından ciddiye alınmamasıdır." diye başlayan bir açıklama yapmış.
Ben de kısa bir cevap vereyim ve ağzımın tadı kaçmadan Çeşme'de ki yaz tatilime devam edeyim;
Sayın Fatma Özen;
Öncelikle sizi Bayan bir ilçe başkanı olmanızdan dolayı kutluyorum. Ardından da şunu belirtmek istiyorum. Sizin beğenmediğiniz Belediye'yi ve Belediye Başkanını bizler öpüp başımıza koymaktayız.
Çünkü, bugün Sayın Tütüncüoğlu sayesinde Çeşme hala bozulmadı. Kuşadası, Marmaris gibi çok katlı binalarla dolmadı. Bodrum gibi de dejenere olmadı.
Ayrıca lütfen bir ara Belediye'ye uğrayın da sizlere Belediye'nin az gelirli vatandaşlar için yaptırdığı konutları göstersinler. Ayrıca Çeşme'nin nüfusunun artması ile sezonun ne gibi bağlantısı olabilir anlayabilmiş değilim ?
Sevgilerimle...