HABERTÜRK

Yayınlama özgürlüğü neden mümkün değil?


09 Mayıs 2012

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin ortaklığıyla, iki yılda bir düzenlenen ‘Türkiye Yayıncılık Kurultayı’nın beşincisi 3-4 Mayıs tarihlerinde Bilgi Üniversitesi kampüsünde gerçekleşti.

Büyük bir ilgi ve merakla izlediğim kurultay bu yıl “Yayınlama Özgürlüğü Neden Mümkün Değil?” başlığı adı altında toplantı. Son yıllarda özellikle muhalif yazarlara karşı alınan tavırları, yıllardır özgürlükleri kısıtlanarak hapis yatan ve hala yargılanmayı bekleyen basın mensuplarını düşünürsek oturumun başlığı oldukça cesaretli olmuş.

‘BİZ ŞAŞIRMIYORUZ’

“Yayınlama Özgürlüğü Neden Mümkün Değil?” başlığını konuşmacı Yordam Yayınları Yayın Yönetmeni Hayri Erdoğan aslında o kadar güzel özetledi ki... Orada olup konuşmanın tamamını dinlemenize isterdim. Erdoğan’ın konuşmasından size kısa bir alıntı yapayım;

“Böyle önsel bir kanaat, şaşırtıcı gelebilir. ‘Konuşmacılar konuştuktan sonra bu yargının oluşması daha doğru olurdu’ diye düşünebilirsiniz. Ama biz şaşırmıyoruz, sağ olsunlar bize şaşırmamayı öğrettiler.

Şehir tiyatrolarının özerkliğine büyük bir darbe vurulurken, başbakanımız sanatçıları hedef alarak ‘sen kimsin!’ dedi.

Başbakan kitabı bomba ile özdeşleştiriliyor. Ahmet Şık’ın kitabı henüz yayınlanmamışken bir örgüt dokümanı olarak görülüyor. Basmayı düşünen yayınevi ve çoğaltacak olan matbaa basıldı. İşte manzara ortada. Mahkûm olan gazeteciler, yargılanan kitaplar var. Meselenin tamamının bunlar olduğunu düşünmek de iyimserliktir. Görünenler, görünmeyen büyük bir şeyi ifade ediyor. Büyük bir tehdit oluşturarak bu alanı düzenliyor. Siz bir köşe yazarı olacaksanız Nuray Mert örneğini, kitap yazacaksanız Ahmet Şık’ı göz önüne alacaksınız. Yayıncı olacaksanız Ragıp Zarakolu’nu aklınıza getirmeden bir adım atamazsınız”

İPLE ÇEKİYORUM

Bu kurultayı neden dört gözle beklediğimi herhalde şimdi daha net anladınız. Hayri Erdoğan’dan sonraki konuşmacılar da bir o kadar cesaretli ve anlamlı konuşmalar yaptılar. İki yıl sonra gerçekleşecek olan Türkiye Yayıncılık Kurultayı’nı iple çeker oldum.

Tabi gerçekleşebilirse...