HABERTÜRK

Yaşargil'in yıllar önce söylediği


19 Kasım 2009


Dünyanın büyük beyin cerrahlarından Gazi Yaşargil'in yıllar önce insanoğlunu cep telefonlarının zararları konusunda uyardığını dün gibi hatırlıyorum. Vatan gazetesinin pazartesi günü yayınlanan manşetini okuduğumda Yaşargil'in hiç cep telefonu kullanmadığını hatırladım. Cep telefonu beyin tümörü yapıyor mu?
Vatan gazetesinin manşetindeki bu sorunun cevabını iki hafta sonra öğrenecek-misiz. Dünya Sağlık Örgütü'nün 13 ülkede yaptırdığı, tarihin en kapsamlı cep telefonu araştırması bitmek üzereymiş. İlk bilgilerin yayınlandığı The Times
gazetesinin haberine göre durum hiç de hoş değilmiş. The Times'ın raporuna göre 10 yıl cep telefonu kullananlarda beyin tümörü oluşumu riski oldukça fazlaymış. Eee... Şimdi ne olacak?

BİR ŞEYLER DEĞİŞİR Mİ?

Herkesin cep telefonu kullandığını göz önüne alırsak, ne atom bombası, ne GDO'lu ürünler, ne de açlık insanoğlunun sonu olacak. Sonumuzu belli ki cep telefonları getirecek. Gazi Yaşargil'in yıllar önce söylediği tehlikeleri uzmanların ancak bugün keşfetmesini ise talihsizlik olarak değerlendirmekten başka çaremiz yok. Cep telefonu kullanan 3 milyar kişinin hayatı risk altındaymış. Ama biz biliyoruz ki bu uyarılara rağmen herkes cep telefonu kullanmaya devam edecek ve insanoğlu kaderini değiştirme yoluna gitmeyecek.

HAYRET, HALA ÇALMADI!

Yazar Tarık Dursun K.'nın "Bir gün bir ıssız adaya düşerseniz yanınıza alacağınız 5 şey" isimli romanını okumanızı tavsiye ederim. Bu soruyu yoldan geçen kime sorsanız eminim ki alacağınız ilk yanıt "cep telefonu" olacaktır. Sanki üçüncü bir uzvumuz haline gelmiş olan cep telefonları hayatımıza girmeden önce meğer ne kadar huzurlu ve stressiz bir hayatımız varmış. Cep telefonu beyinde zarar vermekle kalsa iyi. Her an izlenmeniz, dinlenmeniz cep telefonları sayesinde artık mümkün olduğundan son derece şeffaf bir yaşam şeklimiz oldu.
Kim derdi ki arkadaşınız, sevgiliniz ya da kocanızla konuşurken en mahrem sırlarınızı devletle paylaşır hale geleceksiniz. Yeni nesle cep telefonsuz bir hayat dilerken tam on dakikadır üç cep telefonumun da çalmadığını fark ettim.
Hayırdır inşallah. Unutuldum mu ne...? Fazla tutmayın beni hemen birilerini aramalıyım!