HABERTÜRK

Yasaklar... Yasaklar!


16 Mayıs 2013

Sevgili okurlar, ifade özgürlüğü (ya da konuşma özgürlüğü) Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen, birçok ülke tarafından kabul edilen bir haktır. Bunun akabinde gelen açıklayıcı “International Covenant on Civil and Political Rights” (Medeni ve Siyasi Haklara ilişkin Uluslararası Sözleşme) 19’uncu maddeyi şöyle açıklıyor;

Herkes engel olmaksızın fikirlere sahip olmalıdır. Herkesin ifade özgürlüğü hakkı olmalıdır; bu hak, her türlü bilgi ve fikirleri sınır olmaksızın, sözlü, yazılı, basılmış, sanat veyahutta herhangi dilediği bir medya ortamıyla öğrenme, alma ve verme hakkıdır. 2’inci bölümdeki haklar özel haklar ve sorumluluklar getirir. Bu doğrultuda bazı limitler kanunlar tarafıyla uygulanabilir:

a) Başkalarının haklarına ve şöhretine saygı;

b) Ulusal güvenlik, halk düzeni, veyahutta halk sağlığı ve huzuru.

Şimdi gelelim bu konuya değindiğime. Çünkü normal şartlar altında ifade özgürlüğünün var olduğu varsayılan ülkemizde bu durumun söz konusu olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Üstüne üstlük bir de yayın yasağı var. Yine de yatıp kalkıp halimize dua edelim diyorum.(Polyannacılık oynayalım) Bakın dünyada ifade özgürlüğü olan insanları nasıl yasaklarla yaşamaktalar. İşte bazıları;

Kentucky eyaletinde aynı erkekle 4 kez evlenip boşanmak yasaklanırken, Michigan’da kadının saçı kanunen kocasına ait sayılıyor.

Almanya’da benzininiz otobanda biter de yol ortasında kalırsanız, bu kanunlara aykırı. Çünkü Almanya’da otobanda “durmak” yasak. Araçtan inip yürüyerek yola devam etmek isterseniz, bu da suç kapsamına giriyor; çünkü Almanya’da otobanda yürümek de yasak.

Alaska’da uçaklardan geyik fotoğrafı çekmek yasak.

Uyuyan bir ayıyı fotoğraf çekmek amacıyla uyandırmak yasak.
Amerika’nın Alabama eyaletinde motorlu taşıt kullanan bir sürücünün gözbağı kullanması yasak.
Pantolonun arka cebinde dondurma bulundurmak yasak.
Anniston kentinin Noble Caddesi’nde bluejean giymek yasak.
Jasper kentinde, bir erkeğin eşini başparmağından daha kalın bir sopayla dövmesi yasak.
Lee ilçesinde, çarsamba günleri güneş battıktan sonra fıstık satmak yasak.
Mobile kentinde, kadınlara yönelik uluma sesleri çıkarmak yasak.

Güney Dakota’da bir beyaz, kendi evinde ya da arazisinde beşten fazla Kızılderili görürse, öldürebilir. Spearfish kentinde 3 Kızılderili’yi sokakta vurmak serbest.

Nevada’da size ait bir mekanda köpeğinize ateş açan birini anında asma hakkınız var.