HABERTÜRK

Yasaklar, çiğnenmek için midir?


12 Mart 2014

Son günlerin sürpriz tahliyelerinin yanı sıra bitmeyen bir diğer tartışma konusu Başbakan Erdoğan’ın yasaklamayı planladığı Sosyal Medya meselesi.

Yasaklar ve sansür ne için uygulanır? Halk arasında bunun cevabı genelde ‘Yasaklar çiğnenmek, sansür ise delinmek içindir” şeklinde verilir.

Meğer Başbakan Erdoğan ne yaparsa yapsın çağın yarattığı canavara, yani internete imkanı yok sansür uygulayamaz, yasaklar koyamazmış. Bunu ancak Türkiye’nin fişini elektrik prizinden çekerse başarabilirmiş.

Bu konuda şimdi sizlere yazacağım bilgileri bana kuzenim (sizlerin de tanıdığı yazar Halit Kakınç) verdi.

Sansürü aşmak için VPN diye bir sistem varmış.

Bu sisteme alternatif olarak ayrıca Google atağa geçmiş ve internet kullanıcılarına sansüre karşı yeni bir hizmet hazırlamışlar. Google, bu yeni sistem sayesinde sansür ve yasaklamalara meydan okuyacak nitelikte bir atılıma imza atıyormuş.

Uproxy adı verilen eklenti ile Firefox ve Chrome gibi tarayıcılarda sansüre takılmadan, istediğiniz şekilde İnternet’te gezinme imkânı bulabilecekmişsiniz.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Programı kullanabilmek için Firefox ya da Chrome kullanıcısı olmanız ve bu Uproxy adı verilen eklentiyi kurmuş olmanız gerekiyormuş.

Ayarlama aşamasında da ABD ya da Avrupa ülkeleri gibi sansür uygulanmayan bir ülkede yaşayan bir dostunuzun, sunucu bilgilerini sizinle paylaşması gerekmekte.

Sunucu ayarları yapıldığı andan itibaren, artık sistem, sizi sunucu bilgilerini girdiğiniz ülkede sanıyor ve bu şekilde tanımlıyormuş.

TIB yasaklama sistemi, sadece Türkiye sınırları içinden bağlanan kullanıcılara yasak koyma hakkına sahip olduğundan sizi turist sanan bu sistem, (Uproxy) size dokunmuyor ve hakkınızda en ufak bir bilgi alışverişinde de bulunmuyor.

Halit bütün bu gelişmeleri ve sistemi bana anlattığında ne yalan söyleyeyim ağzım açık kaldı. Teknoloji geliştikçe baş edilmesi imkansız bir canavar haline geldi. Bu canavarı eğitip iyi yönde kullanmak da mümkün işte bu şekilde kötü emellerinize alet etmek de...

Korkarım yakında filmlerde izlediğimiz robotların istilasına uğrayıp, uzay mekiklerinin içinde de gezinmeye başlayacağız.

Ha... Bu arada ülkemizde Facebook, Youtube veya diğer sosyal medya araçları yasaklanırsa bizler Uproxy’e başvurur muyuz?

Neden olmasın? Günah işleme özgürlüğümüz varmış ya...