HABERTÜRK

Yasaklar cezbeder


14 Ocak 2011

“Yasaklar cezbeder”; bu sözü ben söylemiyorum. Yasakların insanoğlunu her zaman cezbettiği bilinen bir gerçektir.
Kendimden yola çıkarak örnek vereyim. Bana biri, “Sakın bugün sokağa çıkma” dediği an bütün kimyam bozulur.
Ya da “mini etek giyme” dediklerinde...
Önceleri bu durumumu ‘kendi psikolojik bozukluğum’ olarak değerlendirmiştim. Sonra etrafımdakilerin de aynı tepkileri verdiklerine şahit oldum.
Yasakların insanları yalana yönlendirdiği ya da cezbettiği gerçeğini, yaşım ilerleyip çeşitli olaylara şahit olduğumda bilfiil yaşayarak öğrendim.
Bizim çocukluğumuzda ailelerimizin fazla toleransları yoktu. Bir şey ‘yasak’ ise asla geriye dönüş olmazdı. Ama o yasaklar mutlaka bir şekilde tarafımızdan delinirdi.
Delinirken de beraberinde bir sürü beyaz yalanı getirirdi.
Bu durumu bilfiil yaşamış olan bir yetişkin olarak kendi oğlumu yetiştirirken hiçbir yasak koymamaya çalıştım.
“Yasak koymadan nasıl çocuk yetiştirirsin?” ya da “Hiç bu kadar rahat genç yetiştirilir mi?” sözleri ise aile büyüklerimden en sık duyduğum cümleler oldu. Kerem bugün 19 yaşında.
Bir süre önce oğlumun gizli gizli sigara içtiğini fark ettim. Ara sırada sigaranın yanında arkadaşları ile birkaç bira...
‘O benim biricik oğlum. Nasıl olur da zararlı şeylerle bu kadar erken yaşta vücuduna zarar verir’ düşüncesi ile kendi gençliğimi unutmuşçasına önceleri ne yapacağımı bilemedim. Sonunda olayı kafamda çözdüm ve beraber yaptığımız bir yurt dışı gezisi esnasında ‘free shop’tan bir karton sigara alarak kasaya yöneldim.
Oğlum şaşkınlıkla; “Anne hayrola! Sigaraya başlamaya mı karar verdin?” Ben, “Hayır canım, sana aldım. Nasılsa içiyorsun ve birazdan benden gizli diğer kasaya yöneleceksin.”
O günden beri oğlumla sözsüz de olsa bir anlaşma var. Odasında camını açarak benim hissetmeyeceğim bir şekilde sigarasını içmeye devam ediyor. En azından bunun gibi diğer birçok konuda annesiyle rahatça konuşabileceğini anladı.
“Anne inan eskisi kadar içmiyorum. Yasak konduğunda daha çok içiyorum” sözleri ise bana oğlumu yetiştirme konusunda yol haritası oldu.
AK Parti hükümeti her geçen gün yasaklarını artırmaya devam ediyor. Yasak sadece içkiye değil resme, karikatüre, heykele, sanata da geliyor. Gelmeye de devam edecek gibi gözüküyor.
Seçimlere 5 ay kalmışken çok geç olmadan isteyene, hatta AK Parti hükümetine bile kendi yol haritamı fotokopi çekip gönderebilirim. İlgililere duyrulur!!!