HABERTÜRK

Ya tutarsa...


29 Şubat 2012

İki gündür Hacettepe’de çift kol ve çift bacak nakli yapılan ve hayatını kaybeden Şevket Çandar adlı vatandaşımızı aklımdan çıkaramıyorum.

Dünyanın hiçbir yerinde yapılmamış olan bu ameliyatı neden deneme lüzümü hissetik acaba?

Aynı anda çift kol ve bacak naklini vücudun kabul etme şansı yüzde kaç olabilirdi?

Öyle veya böyle Şevket Çandar bir şekilde hayatını devam ettirmekteydi. Resimlerine baktığımda son derece sağlıklı genç bir yüz görüyordum. Çift kol, çift bacak takılacağına zamanla tek tek takılması denenseydi durum farklı olmaz mıydı?

Nitekim alınan tüm önlemlere, uygulanan yoğun tedaviye rağmen kan dolaşımı ve kan sistemi bozulmuş.   Ve sonunda da hayatını kaybetti.

İlla dünyada ilk yapan biz olacağız derken genç bir insan denek yapıldı ve hayatını kaybetti.

Biz yaptık, ya tutarsa...

Olmadı, tutmadı işte!r

4+4+4 de

tutmadı işte...!

“Kızların okuması engellenecek” eleştirilerine neden olan, 4.sınıftan sonra açıköğretime kapı açan 4+4+4 kesintili eğitim programı için yapılan kanun teklifi de tutmadı işte.

Her nedense ben yaparım, teklif ederim ya tutarsa mantığı bu konuda da sınıfta kaldı.

Şimdi yapılacak olan revizyonla ilk 4 yerine ikinci 4 yıldan sonra açık öğretime geçilmesi uygun görüldü.

8 yıllık zorunlu eğitimi 4+4+4 şeklinde kademeli hale getiren, ilk 4 yıldan sonra Bakanlar Kurulu’nun inisiyatifiyle bazı programlardaki öğrencilerin okula devam etme zorunluluğunu ortadan kaldıran, 12 yıllık eğitimin zorunlu olmasını da yine Bakanlar Kuru’nun belirleyeceği ileri bir tarihe bırakan yasa teklifi başta muhalefet partileri olmak üzere eğitim camiası ve iş dünyasının tepkisini çekmişti.

Bu yasa teklifi hazırlanırken de bal gibi tepki çekeceği biliniyordu.

Nasrettin Hoca’nın göle maya çalması misali...

Ah! ‘O’ ya tutarsa mantığı yok mu?

İnşallah, eğitim ile ilgili yapılması düşünülen revizyonlar, başka konularda olduğu gibi gece yarısı yapılan oylamalarla meclisten geçen kanun tekliflerine dönüşmezler.

Son 10 yıldır eğitim ile ilgili yapılan düzenlemelere ve değişikliklere lütfen başından sonuna kadar şöye bir (ÖSYM dahil) göz atın.

Ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız..