HABERTÜRK

Ya evet, ya hayır


22 Ağustos 2010

Sandığa her gittiğimizde vatandaş olarak mutlaka fikrimizi beyan edecek mührü uygun yere basmalıyız. Kimse kimsenin etkisi altında kalmamalı safsatasına başlamak istemiyorum, çünkü bunun mümkün olamayacağını yıllar boyu yaşadığım her seçim dönemi ispatladı.

Özellikle geçtiğimiz günlerde 18 yaşını doldurmuş olan gençlerin bilincinden bahsetmiştim. Benim bildiğim 4.5 milyon gencin ilk kez oy kullanacağı rakamı yanlışmış, tam tamına 6 milyona yakın genç oy kullanacakmış.

Gençlerle ilgili yazıma en çok eğitimcilerimizden destek e-mailleri geldi. Gördüm ki onlar da benim gibi dehşet içindeler.

Rengimi hiçbir zaman saklamadım. Bu referandumda “hayır” oyu kullanacağım.

“Neden?” diye soracak olursanız...

Aslına bakarsanız anayasa paketinin içindeki maddelerin bir kısmı mantıklı. Fakat 26 maddenin tamamını okuduğunuzda (ki birçok cümleyi anlamamız vatandaş olarak mümkün değil) araya sıkıştırıldığı belli olan kelime oyunlarını keşfetmeniz mümkün.
*
Bu arada asıl tehlike yaşadığımız evin içindeymiş de, haberim yokmuş. Çeşme’deki evimizde yıllardır evimizin insanı gibi olan yardımcı bir bayan var. Sibel.. başörtülü, namazında, niyazında...

Yaşı 37... İlkokul mezunu...

Bir de çok kalabalık misafirlerimiz geldiğinde ona yardıma gelen Sevalimiz var. Seval 34 yaşında. Başı açık, modern, lise mezunu.

Baş örtülü olan yardımcımızın yılladır bir gün başındaki örtü beni rahatsız etmedi. Evimizde kıldığı namaz ise ayrıca hoşuma gider. Seval de onun inancına saygı duyar.

Önceki gün Çeşme Belediye Başkanımız Faik Tütüncüoğlu, evimizde konuk olan eski bakanlarımızdan İsmet Sezgin’i ziyarete geldiğinde harıl harıl; Sibel, Seval, ben mutfakta koşuştururken, birden Faik Bey Sibel’e; “Referandumda ne oy kullanıyorsunuz ?” sorusunu sordu. Tam yerime rahatça oturacakken Sibel’in cevabı karşısında dondum kaldım .

Sibel: “Efendim, boş oy atacağım.”

Seval: “Biz ‘hayır’ diyeceğiz”

Ben şaşkın şaşkın Sibel’e bakarken Faik Bey de bana bakıyordu. Olaya müdahale etme gereği duyarak; “Sibelcim sen bir ‘birey’ değil misin? Boş oy kullanmak ne demek? Hiç sandığa gitmemekle aynı şeydir senin yaptığın. Senin ülkemizde yaşanan olaylarla ilgili olarak hiç bir fikrin yok mu?” şeklinde, aldım sazı elime...

Saz hala elimde...

İnşallah kendim çalıp, kendim söylemiyorumdur..! (Lütfen herkesi sandığa gitmeleri yönünde uyaralım)