HABERTÜRK

Ya çıkarsa?..


02 Ocak 2013

Oldum olası şans oyunlarından yana hiç yüzüm gülmemiştir. Hayatımda bir kez Kıbrıs’ta gitmiş olduğumuz kumarhanede rulet masanın başında ne yapacağımı bilmez halde bakınırken oynayanları izleyip elimdeki paraların tamamını, “oğlumun şansına” diyerek yaşına denk gelen rakamın üzerine koymuştum.

İyi ki de koymuşum... Hatırı sayılır bir miktarda parayı kazandığımı biraz geç de olsa idrak edince kimselere aldırmadan havalara sıçramış, ardından da arkama bakmadan kumarhaneyi terk etmiştim.

İşte o günden beri milli piyango biletlerime değil ikramiye amorti bile çıkmaz oldu.

Geçen hafta, “belki şeytanın bacağını bu defa kırarım”‘ umudu ile (şansımın 10 milyonda bir olduğunu bile bile) yılbaşı biletlerinden bir kaç tane aldım.

Ve beklenen gün geldi... Milli Piyangonun yılbaşı özel çekilişinde 45 milyonluk büyük ikramiyenin sahibi dün gece belli oldu.

Sizlere buradan, “Bana çıktı ...! “ diye haykırmayı, hatta bu mutlu haberi büyük harflerle yazmayı ne kadar isterdim.

Anlayacağınız bir amortim bile yok yine...

Peki ya çıksaydı...?

Öncelikle diğer talihliler gibi saklanmaz, yukarıda da belirttiğim gibi kocaman puntolarla yazıp bütün dünyaya haykırırdım.

İşime devam ederdim. Çünkü yazmak benim için bağımlısı olduğum bir ilaç gibidir.

Sonra, şu anda bile cebimdeki paranın bir kısmını ihtiyacı olan eşime dostuma verdiğime göre mutlaka ciddi yardımlar yapardım.

En önemlisi de yaşlı insanlar için çok özel ve güzel bir bakımevi inşa ettirirdim.

Neyse, nasılsa bana çıkmadı. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış.

Kimsenin parasında pulunda gözümüz yok.

Kimlere çıktıysa afiyet olsun...

Neden Atatürk?

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’da yer alan sonuçlara göre Türkiye 2012 yılında en fazla Atatürk yazarak arama yapmış. Bir yıl boyunca Atatürk’ün adı tam 2 milyon 185 bin 387 kez yazılarak aranmış. Ortaya çıkan bu sonuç bana kalırsa oldukça ilginç. Hatta bir o kadar da düşündürücü...

Haberi okuduğumdan beri çıkan sonucun nedenlerini ve niçinlerini bulmaya çalışıyorum.

Neden Atatürk?

Neden hala Atatürk’ü aramaya devam ediyoruz?

Bugün bile ...

Sizce neden ?