HABERTÜRK

Ya Araplar’a çok eşli izin verilirse...


12 Aralık 2013

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul almasını kolaylaştıran ‘Mütekabiliyet Yasası’ sonrası bilindiği üzere Araplar’ın Türkiye’ye ilgisi uzun bir süredir arttı. Hele bir de 3 ay olan oturma izninin 1 yıla çıkması üzerine yabancıların ülkemizde ev almasında patlama yaşandı. Hatta bu durum inşaat sektörüne öyle bir yansıdı ki sanki sırf Araplar için evler, siteler, rezidanslar inşa edilir oldu. Anlayacağınız her tarafımız Araplar ile doldu.

İstanbul’da eskiden yadırgadığımız görüntülere Araplar sayesinde aşina olduk. Ne zaman kocaman siyah bir minibüs bir alışveriş merkezinin kapısına yanaşsa içinden önce bir kaç erkek ardından da sürü sepet çarşaflı, yüzleri gözleri kapalı, peçeli kadınlar iniyor. Ülkemizde çok eşli oturma izni olmayan Araplar belli ki farklı yollardan eşlerini bir arada tutuyorlar.

Tüm eşlerini ülkemize getirme konusunda yasal engele takılan Araplar çareyi diğer eşlerine de resmi oturma izni istemekte bulmuşlar. Mevcut sisteme göre ev alan kişi, eşi ve çocuğuna Türkiye’de 1 yıl kalma izni veriliyor. Ancak bu izin tek eş için geçerli. Birden fazla eşi olanlar ise bu noktada tercih yapmak zorunda kalıyor ve eşlerinden birini seçiyor. Ve demek ki işte o noktadan itibaren Arap eşler arasında kıyametler kopmaya başlıyor.

İZİN İSTİYORLAR

Bu durumdan rahatsız olan Araplar, satın aldıkları konutlarda kendilerinin yanı sıra bir eşine ve çocuklarına yönelik olarak verilen 1 yıllık oturma izninin, diğer eşlerine yönelik de uygulanması için istekte bulunmuşlar.

Konuyla ilgili olarak bakanlığımız işlem başlatmış. Yani Araplar istedikleri için çok eşli, yani imam nikahlı eşleri de ülkemize gelebilecekler ve bu duruma bizlerde (Bakanlık izni çıkınca) izin verilebileceğiz.

Ya bu durum diğer apartman sakinlerini rahatsız ederse? Burası Türkiye ve bizim ülkemizde imam nikahı yasak. Hatta ülkemizde neredeyse kızlı-erkekli oturmak bile yasaklanacak.

Hal bu iken Araplara böyle ayrımcılık yapılabilir mi?

Peki ya bizim erkeklerimizde Araplar’a özenirlerse?

Ülkemizde unutmayalım ki garip bir demokrasi anlayışı var. Azınlıklara, Kürtlere, Suriyeliler’e demokratik haklar derken şimdi de Araplar’a özel bir davranış içine girecek ve kanun değiştirecekmişiz.

Hadi bakalım...