HABERTÜRK

www.yil1912.org


04 Mayıs 2013

Geçtiğimiz hafta hatırlarsanız Avrupa Challenge Kupası maçları adına Karşıyaka Spor Tesisleri’ne asılmış olan pankartların birinden bahsetmiş, pankartta Arapça harflerle yazılmış olan Kaf-Sin-Kaf logosuna Karşıyakalılar’dan gelen tepkileri burada dile getirmiştim. Bir sonraki yazımda da Karşıyaka Basketbol Şubesi yetkililerinden gelen açıklamayı sizlere aktarmıştım.
Bugün de öncelikle bütün Karşıyakalılar adına gösterilen hassasiyetten ötürü teşekkür ederek konu ile ilgili www.yil1912.org internet adresinden gelen açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum;
“Sevgili Ayşem Hanım, Öncelikle pazar günü yazınız için teşekkür ederiz. 1912 de kurulmuş olan bir kulübün logosunda arapça yazılarının olması kadar doğal bişey yoktur. Karşıyaka tarihini iyi inceleme fırsatı bulursak, logodaki kırmızı rengin Türklüğün simgesi olmasından, yeşil rengin de İslam dininden geldiğini göreceksiniz. Zaten siz de yazınızda her ikisi için bir şey dememişsiniz. Hem fikiriz. Aslına bakarsanız, bu yazınızın altında, Karşıyaka tarihini takip etmeyen, KAFSİNKAF’ın ne anlama geldiğini bile bilmeyen taraftar kardeşlerimizin düşünceleri gibi aynı görüş yapısı duruyor. İslam acaba Karşıya’nın önüne mi geçti? Aslında herkesin değinmek istediğiniz nokta galiba bu.
Korkmayın bu topraklar Atatürk’ün bizlere emanetidir. Karşıyakalı ne zaman ne şekilde davranacağını çok iyi bilir. Dinine sahip çıkmış gibi görünenlerden daha dindar, Ata’sına sahip çıkmış görünenlerden de daha Atatürkçü, laik, modern, belli bir kültür seviyesi olan bir topluluktur. Karşıyakalı bu topraklarda düşmana sıkılmış ilk kurşunda da vardır. Ata’sının annesini emanet ettiği toprakların içinde de... Üstünde yaşayan bizlerin ise tarihin verdiği bu bilinci hiç bir zaman kaybetmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bu derece olan bir toplulukta KAFSİNKAF ibaresinin gerçek yüzünden korkulmamalıdır. Daha çok sahip çıkılması gerekmektedir, diye düşünüyorum. “ Ben de kendilerine Karşıyaka ve Karşıyalılar adına tekrar teşekkür ediyorum.