HABERTÜRK

Women Matter


19 Eylül 2012

Dünyanın önde gelen kurumsal strateji danışmanlık şirketi McKinsey’in 1500 profesyonelin katılımıyla gerçekleştirdiği “Women Matter 2010 “adlı araştırması şirket yönetiminde bulunan kadın oranıyla yıllık performans arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koymuş.

Sonuçlara göre ,üst yönetimdeki kadın ve erkek sayısının dengeli olduğu şirketler ,sadece erkek yöneticilerin olduğu şirketlere göre yüzde 56 daha fazla kar etmektelermiş.

Kadınların yönetimdeki rolünü karlılıkla ilişkilendiren araştırma, özellikle Avrupa ülkelerini ve Çin, Brezilya, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeleri dikkate alırken, kadınların üst düzey yönetimde hala olması gerekenden daha az oranda temsil edildiğinin de altını çizmiş.

Turkishtime dergisinin Eylül sayısında okuduğum “Women Matter” isimli bu araştırmanın sonuçlarını incelediğimde aklıma ilk gelen TBMM’de ki kadın sayısı oldu. Bugün, Meclis’te 472 erkek 78 kadın milletvekili bulunmakta. Yani erkek vekil sayısı kadın vekil sayısından neredeyse 6 kat fazla...

Women Matter araştırmasından yola çıkacak olursak, TBMM’nin bu kadar az kadınla başarılı olması mümkün mü?

Tabi ki hayır.

Peki ya rakamlar tam tersi olup da mecliste 472 kadın ,78 erkek olsaydı?

İnanın bana her şey güllük gülüstanlık ,Türkiye cennet olurdu.

EĞİTİM ŞART...

Eğitim sistemimizde yapılan 4+4+4 adı altında ki değişiklikler önümüzde ki yıllarda ,özellikle kırsal alanda yaşayan kız çocuklarının okutulmamaları için çeşitli bahaneler yaratacaktır.

Diğer taraftan araştırmaya göre Türkiye bugün kadın yönetici oranında AB’yi geçmiş . Yani eğitim sistemimiz bugüne kadar oldukça başarılı kadınlar yetiştirmiş.

2012 yılında Türkiye’de kadın yönetici oranı yüzde 31 iken AB’ye bağlı ülkelerde yüzde 24 oranında.

Woman Matter’ın araştırmasına göre şirketlerin yönetiminde kadın-erkek dengesi başarıyı etkilemekteymiş.

Yeni eğitim yılının başlaması ile bu yıl okula başlayan kız öğrenciler ilk kez 4+4+4 eğitim sistemi ile eğitim görecekler. Ve bakalım aynı yıl okula başlayan kız öğrencilerin yüzde kaçı son dört yılı görebilecekler.

Tartışılan yeni eğitim sistemini yargılamak için asıl yapılması gereken nedir biliyor musunuz?

Bu yıl okula başlayan kız öğrencilerin tamamının eğitim hayatlarını büyüteç altına almalı.