HABERTÜRK

Vize denince gelen akla...


19 Haziran 2010

Günlerdir, hatta aylardır ben ve benim gibi düşünen birçok aydın, birçok köşe yazarı bas bas bağırarak, Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığına dair yazılar yazıyor, söyleşilere katılıyoruz. Hele bir de Ahmedinejad ile el ele, kol kola çekilen resimler yok mu...
Hani artık istesek de, Ahmedinejad gibi; oy çalmış, kendisi gibi düşünmeyen insanları öldürmüş, hapse atmış bir lider ile yan yana çekilmiş olan, inkar etmemizi imkansız kılan şu resimlerden bahsediyorum.
Bu arada, Avrupa Birliği bir ülkeyle daha vizeleri kaldırmak için müzakerelere başladı, Türkiye ise bekliyor!..
Ukrayna'nın ardından Moldova'yla da vizesiz seyahat müzakerelerine başlanmış, ama biz hala Sakız Adası'na dahi günü birlik vize peşindeyiz. AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, müzakerelerin sonuçlanmasıyla Moldova vatandaşlarının AB'ye vizesiz seyahat edebileceğini belirterek, bu yolla halklar arası temasları kolaylaştırarak, ekonomik, kültürel ve toplumsal bağları güçlendirmeyi hedeflediklerini söylemiş. Çok da iyi etmiş. Çünkü ülkemizdeki gözlemlerimden yola çıkarsak, Moldova vatandaşlarına vizeyi kaldırmakla bence de AB'ye, özellikle halkla teması kolaylaştırmak adına, en iyi hizmeti vermiş olacaklar. Moldova 2007 yılında AB vatandaşlarına vizeyi kaldırırken, bir yıl sonra AB Moldova vatandaşlarına vize kolaylığı tanımıştı. Ama konu Türkiye olunca AB kanadında bizlere su bile yok. Gerçi bizler de verdiğimiz resimlerle, İsrail'le didişmekle, Orta Doğu'nun lideri olmaya çalışmakla ekmeklerine yağ sürmeye devam ediyoruz.
Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya ile vizeleri kaldıran AB, bu yıl sonunda Bosna Hersek ve Arnavutluk'u da vize istemediği ülkeler arasına eklemeyi hedeflemekteymiş. Sırada vizesiz seyahat için Ukrayna ve Rusya varmış.
Yani Türkiye'nin T'sine dahi sıra gelmiş değil. Alman gazetesine göre, yıl sonunda yapılacak zirve toplantısı öncesi AB Türkiye'nin vize muafiyetine önem verebilirmiş.
İnşallah sene sonuna kadar Ahmedinejad ve diğer Arap liderlerle mutluluk ve haydi eller havaya resimleri, albümler dolusu olur da, muradımıza ereriz.