HABERTÜRK

Vaatlerde eğitim ön planda olmalı


25 Mart 2011

12 Haziran genel seçim süreci boyunca siyasi parti liderlerinden bol bol vaatler dinleyeceğiz. Konsensus araştırma şirketinin yapmış olduğu “Türkiye’nin en önemli sorunları sırasıyla nelerdir?” araştırmasının ilk beşi şöyle;

İşsizlik 67.2, PKK-Kürt sorunu 64.4, Başörtüsü-türban 30.4, Enflasyon-hayat pahalılığı 26.2, Eğitim 25.0. Bana soracak olursanız bu sıralamada eğitim ile PKK-Kürt sorunu yer değiştirmeli. Boşuna “eğitim şart!” dememişler.

HER SORUNUN BAŞI

Ülkemizin topraklarının her köşesine eşit şartlarda eğitim hizmeti gitmiş olsaydı bu kadar yüksek oranda cehalet olmaz, eğitilmiş insanlar arasında kardeş kavgası yaşanmazdı. Ayrıca zamanında sorunlu bölgelerimize yatırımlar yapılarak iş alanları açılmış olsaydı, meslek okullarına ağırlık verilir, işsizliğe de, doğudan batıya göçe de belki biraz olsun önlem alınmış olurdu.

Fakat yaptığımız hatalardan ve geçmişimizden ders almadığımızdan dolayı eğitim sistemimize hala gereken önemi vermiyor, iyileştirme yoluna gitmiyoruz.

Pazar günü 2 milyondan fazla genç üniversite sınavına girecek. “Üniversiteler iş bulma yeri değildir” diyerek sınava girecek olan gençlerin moralini bozan Başbakan Erdoğan, belki önümüzdeki seçim sürecinde işsizliğe gerçek manada nasıl çözüm bulacağını açıklamayı ihmal etmez.

KALİTE SORUNU VAR

Siyasi parti liderlerine buradan seslenmek istiyorum. 12 Haziran seçimlerinde üniversite sınavına girecek olan bu gençlerin bazıları bu yıl ilk kez oy kullanacaklar. Gençlerin oylarını yabana atmayın. Gençlere umut ve gelecek vaat edin. Bu jenerasyonun arkasından gelecek olan genç kuşaklar da ağabeyleri ablaları gibi son derece kötü eğitim almaktalar.

Bugün ülkenin her kademesinde eğitim öğretimdeki sorunlar şöyle sıralanabilir;

- İlköğretimdeki ciddi kalite sorunu

- İkili öğretim sorunu

- Dershane keşmekeşliği sorunu

- Üniversiteye girmeyi bekleyen 2 milyon gencin geleceğe ilişkin mesleki beklentileri sorunu

- Üniversitelerin ve diğer yüksek öğretim kurumlarının alt yapı ve eğitim kalitesi sorunları.

Seçim çalışmalarınızda gençlerden, eğitimcilerden ve onları yetiştiren ailelerinden oy almak istiyorsanız öncelikle bu sorunlara çözüm bulmanızı tavsiye ederim.

Benden söylemesi!