HABERTÜRK

Uykularım kaçtı...


02 Kasım 2010

Yatağa giriyorum, gözümü yumuyorum olmuyor. Başımı yastığın altın koyup kulaklarımı kapatıyorum olmuyor. En sonunda yatak odasından televizyonu çıkartma kararı aldım. Çünkü yatak odasında her kanalda tartışan, neredeyse çığlık çığlığa bağıran tartışmacılardan fenalık geldi.
‘Açma televizyonu ya da geç başka kanala’, diyeceksiniz.
Olmaz... Çünkü sevgili eşim bu tartışma programlarından her nedense büyük zevk alıyor. Olayların patladığı, gündem oluşturduğu günlerde dinlemeyi ben de severim. ‘Kim ne düşünüyor, olay nereye varacak’ merakı ile oturur dinlerim. Ama konu günlerce uzayıp kabak tadı vermeye başlarsa başka kanala kaçarım.
Fakat şu ara başka kanala kaçmakta çözüm değil. Çünkü hemen hemen her kanalda kadrolu hale gelmiş tartışmacılar var. Konu ise hep aynı: Türban
Türkiye’de yaşayan kadınların bazılarının muhtelif formlarını tercih ettiği başörtüsüyle alakalı tartışmalardan söz ediyorum. Bu tartışmaların arkasını da başörtüsünün kamu alanına girmesi takip etmekte.
Başörtüsü tartışmaları kırk yıl önce kaldığı yerden devam ededursun, bende uyku diye bir şey kalmadı. Sevgili eşimin ayrıca en büyük zevki her nedense tartışma programları esnasında televizyonun sesini sonuna kadar açmak.
Yani yatak odamızda; ben, eşim ve gırtlakları yırtılana kadar bağıran 4 ya da 5 tartışmacı ile aynı ortamda uyumaya çalışıyorum. Ara ara yan tarafı yokluyorum. Bazen gözleri kapanıyor ve “hah uyudu” diyerek sessizce televizyonun kumandasını elime alıyor ve kanal değiştirmeyi deniyorum.
Günün sonunda en büyük zevklerimden biri gece yarısı yatakta, “Seks and The City” dizisini izlemek. Gecenin bir vakti günlük sorunları zihnimden arındırıyor, hoş, insanı gülümseten kadınlara yönelik bu diziden keyif alıyorum. Ama ne mümkün...
Anında yan tarafta uyuduğunu sandığım ses, “Türkiye’de neler olup bittiği ile ilgileneceğine Seks and The City izliyorsun. Bir de yazar olacaksın” demez mi?
Mecburen yine kaldığı yerden tartışma programını açmak zorunda kalıyorum.
Çok rica ediyorum artık şu türban tartışmaları bitsin ve gündem değişsin.
Uyumaaak istiyorum...
(Ya da kanallardaki kadrolu tartışmacılar değişsin. Sesleri sürekli odanın içinde olduğundan, artık gözüm kapalı kim kimdir tahmin edebilmekteyim)