HABERTÜRK

Uyku ve başarı


27 Kasım 2013

Oldum olası uyku ile aram pek yoktur. Yıllar geçip yaşım ilerleyince de daha zor ve daha az uyur oldum.

Gün içinde yarım saatlik veya bir saatlik kestirme olayını ise hiç bir zaman gerçekleştiremedim. Halbuki gün için de mutlak bir saat uyuyan insanların başarılı iş yaşamlarına gözlerimle defalarca şahit oldum.

Yapılan deneyler, uykunun, yabancı bir dil öğrenmekten motosiklet kullanmayı öğrenmeye kadar her alanda etkisi olduğunu ortaya koymuş.

Bu yıl California Üniversitesi’nde 21 ve 75 yaş ortalamasında iki ayrı grup denek üzerinde deney gerçekleştirilmiş. SWS denen uyku modunda her iki grubunda öğrendiklerini pekiştirdikleri ispatlanmış.

Şimdi gelelim neden uyku konusuna takıldığıma.

Gündemimiz ne? Dershanelerin kapatılması. Peki dershaneler kapatılınca çocuklarımız öğrendiklerini nasıl pekiştirilecekler?

Uyuyarak...

İşte haftalardır tartışılan konunun cevabı.

DÜNYADA Kİ GARİPLİKLER

Aşk giyisilerle ölçülebilir mi?

Amerikalı Paul Brockman, 56 yıllık evlilikleri boyunca karısı Margot’a tam 55 bin elbise hediye etmiş. Tüm bu elbiseleri atmayarak saklamayı başaran çift dünyanın en büyük giysi kolleksiyonuna sahiplermiş. Adam, indirimleri, mezatları, dükkan kapatmaları takip ederek bütün bu kıyafetleri oldukça düşük fiyatlara almayı başarmış.

56 yıllık evli çift bu durumdan son derece mutluymuş.

Tabi bu durum elimde alışveriş torbası gördüğü an yüzü asılan eşim ve benim için söz konusu olamayacağı gibi 50 yıl boyunca bana elbise alan bir adamla ben de birlikte olamam. Biraz çeşit lazım... Öyle değil mi?

YILANLI MASAJ

Beni tanıyanlar masaj yaptırmaktan hoşlandığımı bilirler. Denemediğim masaj türü kalmadı diyebilirim. Ama okuduğum bu garip ama gerçek masaj şekli bana bile “yok artık” dedirtti.

Jakarta’da masaj ve sağlık merkezi işleten Paulus Abraham, daha fazla müşteri çekebilmek için masöz yerine yılanları kullanmaya başlamış. Bu masaj kürünü üç piton yılanı yapmaktaymış. Boyları iki metreye yaklaşan Jasmine, Muscle ve Brown adlı üç piton yılanı müşterilerin üzerinde 90 dakika boyunca hareket ederek masajı gerçekleştiriyorlarmış.

Üstümde üç tane piton yılanı gezinirken beni düşünebiliyor musunuz?

Of... Düşüncesi bile beni germeye yetti.

Masajdan da soğutacaklar insanı.