HABERTÜRK

Üniversitelerde neler oluyor?


18 Nisan 2013

Türkiye’de Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde başlayan ve diğer büyük üniversitelere sıçrayan öğrenci olayları ne yazık ki devam ediyor.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere,

“Türkiye barış sürecine girdi. Bir takım provokasyonların yapıldığını görüyoruz” açıklaması yapmış. Peki , öğrenciler arasındaki bu kavga neden önce Dicle Üniversitesi’nde başladı? Devamında neler oldu ? İşte yaşanan olayların tarih sırasına göre haberleri .

Haber 1- Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bir grup öğrenci, Dicle Üniversitesi’nde çıkan olayları protesto etmek için toplandı. Grubun, polise, taş, demir bilye ve şişe atması üzerine öğrencilere müdahale edildi.

Haber 2- Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi önünde birbirine laf atan karşıt görüşlü öğrenciler arasında, saat 15.00 sıralarında kavga çıktı. Olayda üniversite öğrencisi Enis Arslan (23), Burak Çakır (23) ve Recep Özçelik (24) yaralandı.. Haber 3- Samsun’da gözaltına alınan 42 öğrenci serbest bırakıldı

Haber 4 - İstanbul Üniversitesi‘nde, karşıt görüşlü öğrenciler arasındaki olaylar bugün de devam etti. Beyazıt Kampüsü’nde karşı karşıya gelen öğrenci gruplarına polis müdahale etti.   

41 YIL SONRA...

41 yıl önce, 1972’de, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece, devrimci gençlik hareketinin en önde gelen liderleri olan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilmişlerdi.

Devrimci gençlik hareketi o dönemde ne istediğini açıkça belirtmişti, “ Emperyalistlerin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye. Yani “tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye.“

Türkiye’yi emperyalistlere bağlayan ip ise daha sonra Deniz’lerin boğazına dolanmış ve sonlarını getirmişti.

YA BUGÜN?

Bugün ise Türkiye 60’lı yıllarda olduğundan daha fazla emperyalizme bağımlı.

Peki gençlik ...?

Neden tarihten ders almayıp provokasyonlara geliyorlar dersiniz?