HABERTÜRK

Uğurtaş’tan açıklama var


23 Şubat 2011

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (İAOSB) seçim günü yaklaştıkça heyecan arttı.

Geçtiğimiz günlerde mevcut yönetimin karşısına aday olarak çıkan Bayram Talay ve ekibinin görüşlerine yer vermiştim. Bu durumda doğal olarak Başkan Hilmi Uğurtaş’a cevap hakkı doğdu.

Uğurtaş yazım üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamanın bir bölümünü yerimin yettiği kadar sizlere paylaşmak istiyorum.

Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanan İAOSB Revize İmar Planı ile ilgili olarak, “Bir konuya ilişkin fikir üretmeden ve hüküm vermeden önce, o konu hakkında gerçek anlamda bilgi sahibi olunması gerekir. Aksi halde, eleştiri yönelten tarafın konuya ilişkin bilgisizliği ortaya çıkar“ açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı düzenleyerek, hazırladıkları Revize İmar Planı’na Sanayi Bakanlığı’ndan onay aldıklarını kamuoyuna açıkladıklarını söyleyen Uğurtaş, “Biz revize imar planımızı, 22 Ağustos 2009’da çıkarılan OSB Yönetmeliği’nde bazı şartlar sağlanarak, yapılaşma oranının yüzde 70’e çıkarılmasına izin verilmesi üzerine hazırladık.

Planımız, Bakanlıkça 7 Şubat 2011 tarihinde onaylandı. Eğer bu onayı daha önce almış olsaydık, katılımcılarımızla o zaman payla-şırdık” diyerek tepkisini dile getiriyor.

Yönetmeliğin, 70. maddesinde yapılaşma oranının yüzde 70 olabileceğinin belirtildiğini söyleyen Uğurtaş, 74 ve 75’inci maddelerdeki koşullar sağlanmadan bunun hiçbir anlam ifade etmeyeceğini belirtti.

Ve şöyle devam etti: “Ülkemizde bu işten birazcık anlayan herkes (mimar, şehir plancısı veya inşaat mühendisi olmaya gerek yok) 1/5000 ve 1/1000 uygulama planları yapılmadan hiçbir inşaatın yapılamayacağını ve buraya çivi bile çakılama-yacağını çok iyi bilir.”

Bölgenin yer altı özelliklerinin de belirlendiğini söyleyen Uğurtaş, “Biz, bölge sanayicilerimizin gerçek dışı haberlere prim vermeyeceklerini biliyoruz, çünkü biz onlara hiçbir zaman yanlış bilgi vermedik. Bu nedenle, 24 Şubat 2011 tarihinde sanayicilerimizden büyük bir çoğunlukla güven alacağımıza inanıyoruz” diyerek kronolojik olarak gelişmeler hakkında doyurucu bilgiler verdi.