HABERTÜRK

Üç maymun


25 Ekim 2011

Önce Çukurca’daki kendiyle aynı uyruğu aynı toprağı aynı dini paylaşan Türk askerlerinin PKK terör örgütü tarafından katledişlerine bir kez daha tanık olduk.
24 gencimiz şehit oldu... Bununla da yetinmediler, bölgede her gün birer ikişer şehit vermeye devam ediyoruz.
Hemen ardından yaşanan Van depremi... Güzel Türkiye’min toprak sınırları içerisinde göremediğim gezemediği kalamadığım birçok ilimizden bir tanesi.
Ülkemin topraklarının batısında dünyaya gelmenin şanslılığı içerisinde sıcacık evimde oturmuş Van’da yaşanan deprem haberlerini, Çukurca’da devam eden çatışmalarda şehit olan askerlerimizin haberlerini dinlerken, aklıma Ahmet Kutsi Tecer‘in şiiri geldi.
Belki çocukça ama bana kalırsa günümüzde yaşananları anlatabilmek açısından da bir o kadar da anlamlı...
ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA...
Orda bir köy var, uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.
Orda bir ev var, uzakta
O ev bizim evimizdir.
Yatmasak da, kalkmasak da
O ev bizim evimizdir.
Orda bir ses var, uzakta
O ses bizim sesimizdir.
Duymasak da, tınmasak da
O ses bizim sesimizdir.
Orda bir dağ var, uzakta
O dağ bizim dağımızdır.
İnmesek de, çıkmasak da
O dağ bizim dağımızdır.
Orda bir yol var, uzakta
O yol bizim yolumuzdur.
Dönmesek de, varmasak da
O yol bizim yolumuzdur. 

Oturduğumuz yerde başka bir dünyada yaşanıyormuşcasına vuku bulan olayları izlerken, aynı toprakların insanları olduğumuzu bizlere daha güzel hatırlatan bir şiir olabilir mi?
Örnek isterseniz; topraklarımızda yaşanan bunca dramatik olaylara karşın aynı anda canlı olarak yayınlanan ve izlenen evlilik programları ile eğlence programları.
Ara ara zaping yapıp “ölü sayısı kaça çıktı?” merakı ile haberlere bakan halkımın asıl seyretmek istedikleri programlar ne yazık ki bunlar.
Yanılıyorsun, diyenler; insanlarımız canlarıyla boğuşurken aynı saatlerde yayınlanan eğlence programlarının reytinglerine göz atsınlar.
Eyyy görmeyen, duymayan, işitmeyen halkım..! Orda bir dağ var, uzakta O dağ bizim dağımızdır. İnmesek de, çıkmasak da O dağ bizim dağımızdır!