HABERTÜRK

TV’de en fazla 12 dakika reklam


04 Kasım 2011

Radyo ve televizyonlarda her türlü reklam yayınlarının oranına sonunda ayar çekildi. Yıllardır hiçbir Türk dizisini reklamlar yüzünden seyredemiyorum. Diziler başladıktan sonra sürenin neredeyse dörtte üçü tamamen reklam kuşağına ayrılmış oluyor. Kanal değiştiriyorum olmuyor. Çünkü sözleşmiş gibi bütün kanallar aynı anda reklam kuşağına geçmiş oluyor. Sonunda takıyorum bir DVD geçip gidiyorum.

Yeni uygulamaya göre reklamlar bir saat içinde yüzde 20’yi (12 dakika) aşamayacakmış. Ayrıca, sinema ve televizyon için yapılmış filmlerle haber bültenleri ve çocuk programları, planlanan yayın süreleri 30 dakikadan fazla olması hâlinde, ilk 30 dakikada reklam ve tele-alışverişle kesilemeyecek. Sponsorlu programların program tanıtımlarında programı destekleyene atıfta bulunulamayacak. Destekleyen firma ismi program adının bir parçası olarak kullanılamayacak. (Programı esnasında sık sık Turkcell reklamı yapan Acun Ilıcalı bakalım ne yapacak?) En önemlisi, reçeteye tâbi olmayan ilaçlar ve tedavilerin reklamları dürüstlük ilkesi çerçevesinde, gerçeği yansıtan ve doğrulanması mümkün unsurlardan oluşacak şekilde hazırlanacaklarmış. Kozmetik reklamları hakkında da hatırlarsanız Amerika’da bir vatandaş gerçeği yansıtmadığı için tazminat davası açmıştı.

Bana göre de davayı açan kadın son derece haklı. Kozmetik reklamlarında top modeller, ünlü artistler rol alıyorlar. Reklam filmlerinde rol alan kadınların hepsi zaten güzeller. Bizlere ürünleri kullandıklarında sanki güzel olmuşlar imajı verilmek isteniyor.

Sonra da hepimiz (biz kadınlar) onlar gibi olabilmek uğruna topar topar paralar döküyoruz bu ürünlere. Bana kalırsa bu tip ürünlere de ayar gerekmekte. Ya da ürünlerin reklamlarında oynatılanlar bizler gibi sıradan kadınlar olmalılar.

(Vallahi kıskançlık yapmıyorum...)

MUHTEŞEM YÜZYIL

Muhteşem Yüzyıl dizisi ile bir türlü yıldızım barışmadı. Mehmet Günsur’un diziye dahil olacağını duyduğum günden beri rol alacağı bölümleri bekliyordum. Sonunda İtalya’da yaşayan oyuncudan haber geldi. Mehmet Günsur ailesiyle birlikte 1,5 yıllığına Türkiye’ye gelmeyi kabul etmiş. “Aşk Tesadüfleri Sever” filminde rol alan Günsür’u o filmdeki rolüyle çok beğenmiştim. İnşallah Muhteşem Yüzyıl dizisine duyduğum antipati, alacağı rolle Günsur’a olan hayranlığımı yok etmez.