HABERTÜRK

Tuuuhhhh!


25 Şubat 2010


Ara ara sizlere 18 yaşında bir erkek çocuğu annesi olduğumu vurgulamaktayım. DP Milletvekili Mesut Yılmaz'ı Ankara'ya uğurlamadan önce İzmir'de kaldığı otele gittim. Fakat evde hazırlanırken aklıma oğlum geldi, daha önce hiç eski bir Başbakanla tanışmamıştı. Yolda anne Mesut Yılmaz kim diye sordu. Hımmm?
Önümüzdeki yıl seçim olacağını düşünürsek 18 yaş grubunda olan gençler ilk kez oy kullanacak. Bu yaş grubunun siyaset hakkında gördüğüm kadarı ile bilgisi yok denecek kadar az. Onun ve çevresindeki arkadaşları için hayat varsa yoksa; play-staion, sinema, okul, kızlar...

İLK KEZ SANDIĞA GİDECEKLER

Fakat bu gençler 2011 yılında oy kullanmak zorundalar. Bu şartlar altında benim oğlum, ya ben nereye dersem oraya oy verecek ya da bilinçsizce logosu hoşuna giden partiye oyunu atacak. Türkiye nüfusunun bugün geniş yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde, nüfusumuzun % 29,8 i 0 -14 yaş grubunda yer alır. 0 - 25 yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde bu oran % 49 u bulmakta. Bu durum, nüfusumuzun genç ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Yani geleceğimizi belirlemede bu gençlerin de rolü olacak. Unutmayalım ki 2011 yılında 4,5 milyon genç ilk kez oy kullanacak.
Peki bu oylar nereye, nasıl, hangi düşünce ile gidecek? Yoksa aile baskısı ile mi oy kullanacaklar? Oğluma sordum; "Bugün seçim olsa kime oy vereceksin? Ya da Türkiye'de sen okuldayken yaşananlar hakkında bilgin var mı?"
Yanıt: "Nereden bileyim? Tek bildiğim sürekli birileri tutuklanmakta, Başbakan da önüne geleni azarlamakta. Bir de dün haberlerde dinledim. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'Tuu...!' diyordu. Hani bebek lisanında 'tuuu elleme' falan denir ya işte öyle. O da Başbakan gibi herkesi azarlıyordu. Oy verme meselesine gelince hiçbir fikrim yok. Ama Atatürk'e karşı gelen hiç kimseye oy vermem."

YA DİĞERLERİ NE YAPAR?

Ne yalan söyleyeyim içimden 'Hadi neyse bu da bir bilinç göstergesi' dedim ve başladım kara kara düşünmeye. 4,5 milyon oy?
Hadi benim oğlum İzmir'de yaşıyor. Beyninde İzmir'in genel hali yani; Medeniyet, Cumhuriyet, Atatürk, laiklik dışında bir şeylerin yer etmesi pek mümkün değil. Ya Türkiye'nin farklı farklı kesimlerinde yaşayan ve oy kullanacak olan diğer gençler? Siyasi parti liderlerine ve de Türkiye'yi yönetmeye talip olanlara, benden söylemesi.. Su testisi kırılmadan önlem alınmaz ise sonra çok "tuuuuu" çekeceksiniz.