HABERTÜRK

Türkler İzmir'i yakabilir mi?


17 Nisan 2010


Espri deseniz değil, kamera şakası deseniz değil.. Anlayacağınız delinin biri kuyuya taş atmış hikayesi. İngiliz gazeteci yazar Giles Milton, 'Kayıp Cennet' isimli bir kitap yazmış. Bu vatandaş Türk Ordusu'nun İzmir'deki gayrimüslimlerin katlettiğini iddia etmekle kalmamış, başta İngilizler olmak üzere işgal kuvvetlerini de bu katliama göz yummakla suçlamış.
Yunan askerlerini çiçeklerle karşılayıp Türkler'i öldüren ve evlerini yağmalayan İzmirli Rumlar'ın, Türk askerinin şehre girişiyle cehennemi yaşadığı komplo teorisi de bu yazarın aktardıklarına dahil.

FİLM SENARYOSU GİBİ

Milton'a göre gayrimüslimler limanın açığında bekleyen 21 savaş gemisindeki ittifak askerlerinin kendilerini kurtaracağını sanıyorlarmış. Fakat bu bekleyiş boşa çıkar ve evleri yanan yaklaşık 100 bin gayrimüslim Kordon'a yığılır, ancak başı boş Türk gruplarının saldırılarına uğrarlar. Hatta gemilerdeki danslı eğlence
sırasında Rumlar'ın çığlıklarını duymak istemeyen İngiliz komutanlar, orkestraya daha yüksek sesle çalmalarını emretmiş.
Anlayacağınız olay Alfred Hitchcock filmlerini aratmayacak bir senaryo.. Neredeyse İzmir yangınını, yeni bir soykırım maddesi olarak uluslararası alana taşıma hazırlığı içindeler. İzmir'i kullanarak Türkiye'yi köşeye sıkıştıracak yeni bir aracın yaratılmasına yönelik belli ki üstün bir caba sarf edilmekte.
Peki, 2 Mart ve 1 Haziran 2007
tarihlerinde yayınlanmış olan Fransız Le Levantve L'illstration gazetelerinin şu açıklamalarına ne demeli; "İzmir'i Ermeniler ve Rumlar yaktı!"

AZINLIKLAR NE YAPTI?

İzmir kentinin işgali 15 Mayıs 1919'da Yunanistan ve Yunan askeri kılığında birçok müttefik askerler tarafından gerçekleştirilmişti.
Ancak öyle kolay değildi bizim İzmir'i işgal etmek. Evdeki hesapları çarşıya uymadığından Anadolu'dan geldikleri gibi gitmişler ve bu alçakça işgalde İzmir'e giren Yunanlılar denize dökülmüşlerdi. Fakat buna rağmen bir kısım işgal kuvvetleri kısa bir süre İzmir'de kalmışlar, hem halka ağır zulümler yapmışlar, hem de çeşitli törenler düzenlemişlerdi.
Bu törenlerde en çok ilgi çeken ise kadın gibi etek giyen işgalci Yunan askerleriydi. (Hatta arşivlerde kanıt olarak resimler mevcut)
Şimdi ben şunu merak ediyorum; Yunan askerleri İzmir halkına saldırılarda bulunup, acımasızca Türkleri döve döve öldürürlerken, Ermeniler ve Rumlar ne yapmakla meşgullermiş? Lütfen bilenler, bilmeyenlere anlatsınlar, bizler de bilgi sahibi olalım.