HABERTÜRK

Türkiye haritası


17 Haziran 2011

Son yıllarda en çok seçim sonrası çizilen Türkiye haritaları ilgimi çekiyor.

Hele hele son 9 yıldır gittikçe çoğalan sarı, azalan kırmızı, yok olmak üzere olan mavi, gittikçe hep aynı bölgede neredeyse renksiz olan açık gri...

Sizlerin de bildiği gibi sarı AK Parti’yi, kırmızı CHP’yi, mavi MHP’yi, şeffaf gri beyaz renk ise Bağımsız yani Kürt kökenli milletvekillerini temsil etmekte.

Karadeniz’in, Ege’nin, Akdeniz’in kıpkırmızı olduğu genel seçimi hatırlayacak olursanız, CHP’nin şu an ki haritası ise oldukça düşündürücü.

Bu nedenle, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu günah keçisi yapmaya çalışan Deniz Baykal’ın Türkiye haritasına seçim yıllarına göre bir kez daha bakmasını tavsiye ediyorum.

Yerel seçimlerin yapıldığı tarihte, Deniz Baykal Genel Başkan, Kemal Kılıçdaroğlu da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı değil miydi?

CHP’nin kırmızısı haritadan öncelikle yerel seçim sonrası Karadeniz bölgemizde yok oldu.

O dönemlerdeki fındık mitingleri, Karadeniz halkının isyanı ise görünüşe bakılırsa tamamen hikayeymiş. Herkes halinden memnunmuş.

12 Haziran seçimlerinde de Karadeniz’de yine kırmızı yerine sarı hakimdi.

Demek ki suçlu Kılıçdaroğlu değilmiş.

Batı Trakya, Ege Bölgesi ve iç Anadolu’nun yalnızca küçücük bir bölümü haritada kırmızı kaldığına göre, ya Kılıçdaroğlu geçmişin izlerini, hasarlarını düzeltecek zaman bulamamış, ya da hasar o kadar büyük ki CHP neredeyse pert olmak üzereymiş.

Hiç düşündünüz mü CHP Deniz Baykal eşliğinde seçimlere girseydi sonuç ne olurdu?

Kılıçdaroğlu’nun kat ettiği yolları, mitingleri Baykal yapar mıydı?

Erdoğan’ın ezberini bozup, kimyasını alt üst edebilir miydi?

Ya İzmir?

İzmir adına CHP’de yapılmış olan kan değişiminin farkında mısınız?

CHP İzmir 1. Bölge:

Güldal Mumcu, Rıza Türmen, Oğuz Oyan, Musa Çam, Hülya Güven, Erdal Aksünger.

CHP İzmir 2. Bölge: Alaattin Yüksel, Mustafa Balbay, Mehmet Ali Susam, Rahmi Aşkın Türeli, Aytun Çıray, Birgül Güler ve Mustafa Moroğlu.

CHP’nin 12 Haziran’da seçilen 13 İzmir milletvekilinin tam 10 tanesi yepyeni ve ilk kez milletvekili seçilen isimler. İzmir’e bugüne kadar hizmet gelmediyse bunun hesabını Baykal döneminde defalarca İzmir milletvekili olarak listelere demir atmış isimlerden sormak gerekmez mi?