HABERTÜRK

Tükenmişlik sendromu


01 Haziran 2013

Muhteşem Yüzyıl dizisinin Hürrem Sultan karakterinin oyuncusu Meryem Uzerli'nin ortadan kaybolup ardından da "Tükenmişlik Sendromu" raporu aldığını ilk duyduğumda sevdiğim bir hikayeyi hatırladım.
Bir zamanlar, bir anda çok yorgun ve mutsuz olduğunu düşünen bir adam depresyon başlangıcına alamet olduğunu düşünerek psikiyatra gider.
Doktora, "Her gün işten eve gitmek ödümü kopartıyor. Çalıştığım sürece herşey normal, ama eve döner dönmez kuşku ve korkuyla doluyorum. Yüreğimdeki gerçek tutku nedir bilmiyorum. Ne gibi seçimler yapmam gerektiğinden habersizim. Akşam yaklaştıkça bu dehşet duygusu iyice beter oluyor ve üzerimdeki baskı yoğunlaşıyor. Geceleri gözüme uyku girmiyor. Ama ertesi sabah işe gidip de profosyanel rolüme bürününce semptomlar kayboluyor. Bu durum biraz daha sürerse korkarım aklımı oynatacağım."
Doktor onu dikkatle dinledikten sonra bir öneride bulunur:
"Şehrimizde ünlü bir komedyen var. Muazzzam bir oyuncu, onu her izleyenin gülmekten karnı ağrıyor ve tüm dertler unutuluyor. İlk iş, neden gidip onun gösterilerinden birini izlemiyorsunuz? Size bir yararı olup olmadığını tekrar görüşürüz. Daha sonra da bir eylem planı oluştururuz."
Adam, bunları dinledikten sonra uzun süre ağzını açmaz. Başını kaldırıp doktara baktığında gözünden yaşlar akmaktadır. Konuşamayacak kadar mecalsizce,
"O komedyen benim" der.

HEPİMİZİN BAŞINA GELEBİLİR

Düşünsenize, kişi bir role alışıp da onu neşeyle, mesleki başarısının işareti olduğuna inanarak oynamışsa (uzun bir süre ara vermeksizin), kendi ruhani özlemlerine ne kadar yer vermiş, ne kadar zaman ayırabilmiş olabilir?
Rolün dışında (bir anda meşhur olup umduğunun çok üstünde paralar kazandığını da unutmayalım) yeni hayatının içinde kendi yüreğini tanıyabilmek için zamanı olmuş mudur?
Insanların profesyonel rollerinin dışına çıktıkları zaman yaşadıkları panik ve yönsüzlük duygusu "Tükenmişlik Sendromu"na sebebiyet vermez mi?
Ben konunun uzmanı değilim. Ama olayı duyduğum an aklıma gelen ve sizlerle paylaştığım hikayeden yola çıkacak olursak, Meryem Uzerli'yi Hürrem Sultan rolünün dışında kaçınız tanıyordunuz?
Özelini, gerçek Meryem'i kim bilebilir ki?
Ya eve döner dönmez kapıdan Hürrem olarak değil de Meryem olarak girdiğinde neler yaşadığını...
Kim bilebilir ki?