HABERTÜRK

Tipoloji


09 Haziran 2013
Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarını her nedense üzerime alındım. Sonuçta bende eylemlere destek verdiğimi defalarca dile getirdim. Yani bu durumda Akdoğan'ın deyimiyle "zır cahil" yazar takımına dahil oluyorum.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında haksız eleştirilerin olduğunu belirtirken Akdoğan, "Biraz ağır olacak ama burada zır cahil bir yazar takımı var. Yani tamamen cahilce hareket eden bir yazar takımı var. Bu konuda benim söylediklerim çok belli. Benim yazdıklarımı söylediklerimi okumamış, dinlememiş, gazete başlıklarına bakıp yazı yazıyorlar. Burada mesele Başbakanımızın siyasi üslubuna değil. Siyasi varlığına tahammül edemeyen bir kesim var. Yol yap, köprü yap ama İmam Hatip yapma. Sayın Başbakanımızın bir karakteri var. Bu bilinmeyen bir karakter mi? Bu karakter birilerinin işine gelmiyor. Dünyada bir takım güçler, uluslararası güçler bu lider tipolojisinden rahatsızlık duyuyor" açıklaması yapmış.

"Zır deli" benzetmesini duymuştum da "zır cahil" benzetmesini ilk kez Başdanışman Akdoğan'dan duyuyorum.
Bir de şu "Tipoloji" meselesi var... Tipoloji, insan tiplerini belirleme ve ayırt etme yöntemidir.

Tabi ki her insanın bir tipi, tipolojisi ve karakteri vardır.

Akdoğan, "Sayın Başbakanımızın bir karakteri var. Bu bilinmeyen bir karakter mi? Bu karakter birilerinin işine gelmiyor. Türkiye 10 yılda bir değişim geçirdiyse bu karakter sayesinde geçirdi. Klasik sağcı tipi bir lider olsaydı, aşırı dengeci, ezik, sürekli alttan alan vesaire. Böyle bir lider bu dönüşümü yapabilir miydi? Bu dönüşümü bu lider tipi ve bu karakter yapmıştır. Bu da yeni bir şey değildir. Ak Parti bütün bu eleştirileri nazara aldığı için, doğru okuduğu için yüzde 34'ten yüzde 50'ye geldi. Bugün muhalefet toplumu doğru algılamayabilir. Ama iktidar toplumu mümkün olduğu kadar toplumu anlamaya çalışıyor empati yapıyor" şeklinde Başbakan'ın tipolojisini anlatmaya çalışıyor.

Yani sağcı politikacı tipolojisi, ezik, alttan alan, aşırı dengeci, Tayyip Erdoğan tipi politikacı tipolojisi Kasımpaşalı...
Sonuç..? Halk sokaklarda...