HABERTÜRK

THY reklamı kaldırılmalı


09 Ekim 2012

THY’nin yeni reklamını ilk izlediğimde ne yalan söyleyeyim ben de “İstiklal Marşı... Hem de başka başka ülkelerin vatandaşları tarafından çalınıyor. Yok artık! Ne alaka...? Ne biçim reklam bu?” şeklinde söylenmiştim.

Reklam esnasında İstiklal Marşı’nı duyduğum an sinirlerime engel olamıyorum.

İmdadıma, çalışmalarını ve fütursuzca isyanlarını her zaman takdir ettiğim CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç yetişti. Türk Hava Yolları’nın İstiklal Marşı’nın kullanıldığı reklamına ilişkin verdiği soru önergesinde reklamı izlediğim andaki hislerime ve sinirlenmelerime tercüman olan şu soruyu sormuş: “Bu, milli değerlerimize saygısızlık değil midir?”

TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Genç, “THY, milli marşımızın söz ve müziğiyle dünyanın her yerinde yayımlanan bir reklam yapmaktadır” diyerek şöyle devam etmiş:

“Milli marşımız, milli değerlerimizin en değerli unsurlarından biri olduğuna göre bunun reklam aracı yapılması milli değerlerimize saygısızlık değil midir? Bu reklamı en kısa zamanda kaldırmayı düşünür müsünüz?”

Bence de...

Lütfen en kısa zamanda bu reklamı kaldırır mısınız?

18 yaş...?

“Gençlik çağını birkaç evreye ya da alt döneme ayırabiliriz. Hızlı büyüme ve cinsel uyanışın olduğu 12-15 yaş arası, ‘ergenlik’ ya da ‘ilk gençlik’ olarak bilinir. Olumsuz davranış ve tepkilerin yoğun olduğu evredir.

15-17 yaş arası, çekingenliğin ve kendine güvensizliğin belirgin olduğu delikanlılık evresidir.

17-21 yaş arası, kendine güven ve gösterişin ağır bastığı delikanlılık evresi, 21-25 yaş arası da uzamış gençlik çağı olarak değerlendirilir.

Genç, kendini kanıtlama çabası içindedir. Bu yolla bağımsızlığına kavuşacak, kendi kimliğini bulacaktır.

Ancak yeterli deneyim ve bilgisi yoktur. Denemekten kaçınmaz, bir bakıma deneyimsizliği yaşar ama yalpalayarak da olsa yolunu bulmaya çalışır. Yoldan çıksa bile uyarılara kulak asmaz.

Bu özelliklerin tümü, gencin yetişkinlerle anlaşmasını, geçinmesini güçleştiren başlıca nedenlerdir.”

Yukarıdaki cümleler bana değil, işin uzmanlarına yani psikiyatristlere ait.

Ve bizler seçilme yaşını 18’e indireceğiz, öyle mi?

18 yaşındaki bir gence, ülkenin hangi bakanlığını verirsiniz?