HABERTÜRK

Terör ve hayvancılık


04 Ağustos 2010

PKK’nın hain saldırılarının sadece gencecik askerlerimizi katletmelerinin dışında ülkemize verdikleri zararlar o kadar büyük ki...
Ette en büyük ihaleye 200 milyon dolarlık teklif Ramazan öncesinde, hatırlarsanız vatandaşa ucuz et yedirmek için yapılan, en büyük et ithalatı ihalesi sonuçlanmıştı.
Et ve Balık Kurumu’nda yapılan 50 bin tonluk kasaplık canlı sığır ithalatı ihalesinde yabancı 4 firma yarışmış, 33 kısmın tamamına tek firma teklif vermişti.
Ürdünlü Khaled Hijazi firması 50 bin tonluk kasaplık sığırı 200 milyon 297 bin 500 dolara getirmeyi önermiş ve ihalenin sonucunda Komisyon Başkanı Yusuf Gül tarafından açıklanmıştı.
*
Hijazi, Venezuela, Avustralya, Brezilya, Uruguay gibi ülkelerde çiftlikleri olduğunu açıklarken, EBK’nın diğer ihalelerine de gireceklerini söylüyor. Türkiye’nin ithalat yapacağını açıklamasının uluslararası piyasalarda fiyatların yüzde 10 yükselmesine yol açtığını da açıklamalarına ekliyor. Hijazi firmasının teklifine göre, ithal hayvanların ortalama kilo fiyatı 4 dolara gelecekmiş. Şimdi gelelim ben bu konuya neden takıldım ?
Dün Türkiye’nin önde gelen hayvancılıkla uğraşan işadamlarından biriyle bir aradaydım. Anlattıkları karşısında şaşkına döndüm. Adını vermemi istemeyen işadamı, açıkça iktidarın yaptığı bu açıklamalardan sonra üstüne gelebileceğinden korktuğunu da belirtmekten çekinmedi.
Türkiye’de etin pahalılık sebebini işadamımız aynen şöyle açıklıyor: “Et ve hayvancılık konusunda yapılan spekülasyonlar, süt tozu ithali ile düşen süt fiyatları; ineklerin kesilmesine yol açtı ve bu nedenle fiyatlar yükseldi. Ayrıca meralar kullanılamaz hale geldi.”
*
İşadamımızın açıklamalarında beni en çok meraların kullanılamaz açıklaması meraklandırdığından, nedenini sordum. Açıklama şöyle geldi: “Ayşem Hanım biz ayın en az iki günü Muş’a hayvan almaya giderdik. Şimdi yoldaki kontrollerden geçmeniz mümkün değil. Can tehlikesi var.  Ayrıca terör yüzünden hayvanlar artık meralara çıkarılamıyor. Çıkarılamadıklardan beslenemiyorlar. Tarımda, hayvancılıkta dengeleri bozduğunuz an bir daha toparlamak imkansızdır.”  
Yarın işadamımızın açıklamalarına devam edeceğim. İlginç değil mi?