HABERTÜRK

Teknolojik fal


01 Şubat 2015

Fala inanmayıp falsız da kalmayanlardan mısınız?

Şahsen ben öyleyim.

Türk kahvemi içtikten sonra artık otomatikman el alışkanlığı ile fincanımı ters çeviririm. Hatta evde yalnızken bile fincanımı kapatırım. Çünkü artık imdadımıza teknoloji yetişiyor.

Teknoloji sayesinde kahve içtikten sonra etrafta fal bakan birilerini aramaya gerek kalmadı.

Akıllı telefonunuza indireceğiniz herhangi bir kahve falı uygulaması geleceğimiz hakkında önemli ipuçları verebiliyor!

Nasıl mı?

Çok basit. (Bana da bir arkadaşımın kızı öğretti. Her saat başı Türk kahvesi içer oldum.) Kahvenizi içtikten sonra kapattığınız fincanın değişik açılardan fotoğraflarını çekiyorsunuz, sonra da fotoğrafları bu uygulamalara yükleyip, “Neyse halim çıksın falım” diyerek falın sonuçlarını bekliyorsunuz.

Bazen (yoğunluk olduğundan olsa gerek) gereğinden uzun beklediğim zamanlar oluyor. Yine de sonucu almadan yerimden kalkmıyorum.

Fal Kutusu, Binnaz Abla, Derya Abla, Cezve, Fal Vakti gibi uygulamalar, duyduğum kadarı ile en popüler olanları..

FALCILAR GERÇEK Mİ?

Tabi en merak edilen de, bu uygulamaların arkasında gerçekten fal bakan falcıların olup olmadığı. Kimileri fal yorumu veren bu uygulamaların arkasında çoğunlukla otomatik yanıtlar olduğunu iddia ederlerken, bazılarına göre de sisteme kayıtlı yüzlerce gerçek yorumcu varmış.

Her uygulama, ilk fal bakmadan ücret alınmazken ikinci kez baktırmak istediğinizde hemen ücretlendirme başlıyor.

Kadınlarımız bu kadar meraklı oldukları sürece bu tür uygulamalar para basmaya devam edeceklerdir. Çünkü akıllı telefonlardan fal uygulamalarına en çok her zamanki gibi yine kadınlar ilgi göstermektelermiş.

Ben en çok Binnaz Abla’ya fal baktırıyorum. Fakat ne yazık ki her defasında da ücret ödemek zorunda kalıyorum.

KOMİSYON VERİYORLAR

Kurucusu Sertaç Taşdelen’in bir dergiye verdiği röportajında okuduğuma göre kendi uygulamalarında gerçek yorumcular olduğu için kullanıcılardan ücret almaktalarmış.

Onlar da alınan bu ücretlerden falcılara komisyon vermektelermiş.

Her ne kadar karşımda kanlı canlı bana saatlerce yorumlarda bulunan, ağız tadıyla fal bakan bir tanıdığın olmasını tercih etsem de yanlız kaldığımda Binnaz Abla ile idare etmeye devam ediyorum.

Anlayacağınız fala falan inanmam. Ama asla falsız da kalmam. Kim demiş bu devirde teknoloji yüzünden insanlar arası iletişim bozuluyor diye?

Bakın yanlızken kahve falımıza bile bakılıyor. Yaşasın teknoloji...!