HABERTÜRK

Tartışmayın artık!


15 Nisan 2011

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS soru kitapçıklarındaki şifreleme iddiaları üzerine sınava giren adaylara bir mektup gönderdi. Keşke göndermeseydi.

Demir’in, ‘Geliştirilen yazılım çalıştırıldığında, her soru için rastgele verilmesi gereken değerler, sehven sıralı olarak verildiğinden; oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin, doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır‘ şeklindeki açıklaması bardağı taşıran son damla oldu.

Hani özrü kabahatinden büyük derler ya...

Çünkü şifre skandalının bu yıl üniversite sınavına hazırlanan gençlerin geleceğini olumsuz yönde etkilediği gerçeğini artık şu saatten sonra kimse değiştiremez.

Neden mi?

Çünkü bugün şifre skandalının ortaya çıkması 15 günü doldurdu. Tam 15 gündür bütün televizyon kanallarında konu uzmanlar tarafından tartışılmakta.

Eğitmenler, öğrenciler, aileler uzmanların ağızlarından çıkan her kelimeyi tek tek dinliyor ve hala kendilerine göre yorumluyorlar.

Yani gençlerin ve ailelerinin olanları unutup yeniden LYS sınavına hazırlanmalarına imkan vermemek için her türlü ortam yaratılmakta.

Bu öğrenim yılında 81 ilden 1 milyon 711 bin 254 aday üniversite sınavına girdi.

Unutulan nokta ise işte burada başlıyor.

Yetkili makamlara hatırlatmak istiyorum: Sınava giren 1 milyon 711 bin 254 adayın her biri farklı kültürlerle farklı bölgelerde yetişmiş gençler.

Dolayısıyla farklı düşüncelere, tepkilere sahip olan bu gençler birbirlerini etkileyebildikleri gibi toplumları da harekete geçirebiliyorlar.

Örneğin farklı şehirlerden olan bu gençlerin biri hiç tepki vermezken diğeri sokaklara dökülebilir... Ya da ailesinin şartlarını zorlayarak dershaneye giden, sınava giren gence, “Boşuna uğraşma. Bak uzmanlar bile şifreyi kanıtladı. Alnının hakkıyla kazanman zor” denilebilir. Denilmekte de...

Defalarca yazdım, ben de bu yıl YGS sınavına giren, bu şartlar altında LYS’ye hazırlanmaya çalışan bir öğrencinin velisiyim.

Adaylar, veliler, eğitmenler bir an önce YGS sınavının sonuçlarının açıklanmasını beklerken dün gece hala bütün kanallarda ‘şifre, sınav iptali’ tartışmaları vardı.

Yetkili makamlar tartışmalara sebebiyet vereceklerine bir an önce sonuçları açıklasalar gençler de LYS sınavına odaklanabilseler...

Ne iyi olurdu, değil mi?