HABERTÜRK

Tariş'te kaldığımız yerden devam


18 Mart 2010


Sevgili okurlar, sizlere Tariş işçilerinin TEKEL işçilerinden farklı durumda olmadıklarını, fakat buna rağmen yazılı ve görsel basının Tariş'te yaşananlara yeterince ilgi göstermediğini belirtmiştim. Neden Tekel işçilerine verdiğimiz desteğin aynısını Tariş işçilerine de vermiyoruz ? Onlar da mağdur, onlar da işsiz. Tariş İplik Dokuma Sanayi İç ve Dış Ticaret AŞ tarafından 26 Şubat 2010 tarihli mektupla iş akdi feshedilen makine mühendisi vatandaşımızın bana gönderdiği mektubu dün sizlerle paylaştım. İşten çıkarılmış olan ve hakkını arayan bu vatandaşımızın yazdıklarına mektubuna kaldığı yerden devam ediyorum:

AZBAZDAR NE DEMİŞTİ?

"Kapıya geldiğimizde şirketin tasfiye edildiği, çalışanların iş akdinin feshedildiğinin yazılmış ve ilişiğinde 560 kişinin isminin yazılı olduğu liste asılı olduğunu gördük. Sadece fabrikadaki 4 bölüm müdürü, fabrika müdürü ve 3 işçi işten çıkarılmamıştı. Hiçbir yetkili açıklama yapmadı. Baskılar sonucu Yönetim Kurulu Başkanı Beliğ Azbazlar'ın "Fabrikayı siz mi kurdunuz? Kapatırım kapatırım, sizi ilgilendirmez" şeklinde yaptığı açıklama ise bazı arkadaşlarımızın fenalaşmasına sebebiyetverdi. Azbazlar, "Tazminatlarınızı elime para geçince veririm" dese de hiçbir taahhütte bulunmadı. İşçileri çiftçilere şikayet edip, çiftçi ile işçiyi karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Onlara, "İşçiler sizin hakkınızı istiyorlar" diyorlar. Şu anda hepimiz İşkur'a işsizlik ödeneği için başvurduk. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izinlerden dolayı sadece 2 ay işsizlik ödeneği alabileceğimizi öğrendik. Bu arada Tariş AŞ, Deniz Bank'tan 50 milyon lira kredi almış. Buna karşılık 128 milyon liralık ipoteklenmiş. Ayrıca 26 Şubat 2009 Cuma günü saat 18.00'de ana hissedar S.S. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar T.S.K Birliği, avukatlarını yollayarak şirket kurulurken vermiş olduğu pamuk borcundan geriye kalan 11 milyon liraya karşılık, fabrikadaki makinelere haciz koydurmuştur. Gelişen bu durum iyi niyetli olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca kulağımıza gelen ama kesin olmayan duyumlara göre, fabrika Hollanda Borsası'nda satışa çıkarılmış."

SİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

Sevgili okurlar, bu mektubu bana gönderen Tariş çalışanı, işten çıkarılma belgesini de beraberinde göndermiş. Aklımdan çıkmayan belgedeki son cümle şöyle, "Karar verilmiştir. Bilginizi rica eder, bugüne kadar geçen hizmetlerinize teşekkür ederiz." Bu devirde Allah kimseyi böyle bir belgeyle baş başa bırakmasın.