HABERTÜRK

Tariş'in Tekel'den farkı ne?


17 Mart 2010


Bir yıl üretime ara verdikten sonra tekrar faaliyete geçirilen Çiğli İplik Fabrikası'nda çalışan işçilerin, bir yıllık istihkak ve kıdem tazminatlarını almak için başlattıkları eylem her nedense TEKEL işçileri kadar ilgi görmedi. Sırf bu sebeple de bana kalırsa yeterince savunulmamaktalar. Olayın gerçek kahramanlarından birinin bana yazmış olduğu mektubu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu arada mektubun sahibini şahsen tanımama rağmen (her ne kadar kendisi sakınca görmese de) ismini vermiyorum.

İŞTE MEKTUPTA YAZANLAR

Merhaba Ayşem Hanım,
Ben Tariş iplik fabrikasında çalışan bir makine mühendisiyim. Fabrikamız 2007 yılında Pamuk Birliği tarafından 20 milyon lira tutarında pamuk verilerek sermayesiz anonim şirket yapılmıştır. Fakat daha sonra 2008 yılı temmuz ayında 1 ay çalışanlar ücretsiz izne çıkarılmıştır. Ücretsiz izinden sonra fabrika sipariş bağlantıları yapıp üretimini sürdürmüştür. 1 Mart 2009 tarihine gelindiğinde yönetim tarafından çalışanlara yapılan açıklamayla, "Hükümetin izlemiş olduğu yanlış tarım politikası sonucunda pamuk ekimi yapılamadığı ve dünyadaki krizden dolayı birlik olarak dar boğaza girildiği, hiçbir çalışanın çıkarılmaması, mağdur olmaması için çalışanlardan fedakarlık istenildiği, 3-4 ay içerisinde üretime devam edileceği bu süre içerisinde fabrikanın kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağı" belirtilmiştir.

LİSTEYİ KAPIDA GÖRDÜK

Fabrika altı ay süreyle kısa çalışma uygulamış, 1 Eylül 2009 tarihinde kısa çalışma 6 ay daha uzatılmıştır. Çalışanlar işsizlik fonundan alacakları maaşa karşılık 6 ay süre ile kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Fakat 1 yıl boyunca sigorta primleri yatmamış, buna rağmen başka bir işte çalışma hakları ellerinden alınmıştır. 1 Mart 2010 günü tüm çalışanlar fabrikaya iş başı yapmaya gittiğinde fabrikadan içeriye alınmamış ve kapıda çevik kuvvet, tank, panzer karşılaşmışlardır. Kapıya şirketin tasfiye edildiği, çalışanların iş akdinin feshedildiğinin yazılmış ve ilişiğinde 560 kişinin isminin yazılı olduğu liste asılmıştı.
Sadece fabrikadaki 4 bölüm müdürü, fabrika müdürü ve 3 işçi çıkarılmamıştı. Hiçbir yetkili açıklama yapmadı. Baskılar sonucu Yönetim kurulu başkanı Beliğ Azbazlar ertesi gün fabrikada açıklama yapacağını söyledi. Açıklama ise "Fabrikayı siz mi kurdunuz? Ne konuşuyorsunuz? Kapatırım, sizi ilgilendirmez" şeklinde olunca, içimizde fenalaşanlar oldu.

(Arkası yarın)