HABERTÜRK

Tarihteki kadın izleri


09 Mart 2012

Tarihteki önemli buluşlara bakıldığında bu buluşların çoğunun erkeklerden çıktığını fark ediyoruz. Hatta birçok ortamda biz kadınlar aşağılanarak alaycı bir üslupla “Neden hiç kadın mucit yok?” sorusu ile karşılaşırız. Aslında tarihte çok değerli buluşlara imza atan kadınlar olsa da erkek mucitlerin sayısı karşısında kadın mucitler maalesef daha az tanınmaktalar. Nedeni ise bana kalırsa kadınların erkekler kadar kendilerinden söz etmeyi sevmemeleri.

İLK BULAŞIK MAKİNESİ BİZDEN

Aslına bakarsanız bilmeden kullandığınız birçok ürünü kadın mucitler bulmuşlardır.

Örneğin tarihteki ilk pratik bulaşık makinesini Josephine Cochrane 1886’da icat etmiştir. 1850 yılında bulaşık makinesinin patenti alınmış olsa da bu makine daha pratik bir kullanım sağlıyordu. Her ne kadar Bayan Cochrane hayatı boyunca hiç bulaşık yıkamamış olsa da ünlü olmayı çok istiyor ve bulaşıkları daha kolay yıkamanın yolunu arıyordu. En sonunda bulaşıkları ölçerek işe başladı. Tellerle ve bir motorla şu anki bulaşık makinesi mantığına benzer bir makine üreterek patent aldı. Kurduğu firma şu anda ‘Whirpool’ markası olarak yoluna devam etmekte.

ARABA SİLECEĞİNİ İCAT ETTİ

Araba sileceğini de bir kadının icat ettiğini biliyor muydunuz?

1903 yılında patentini aldığı araba sileceğini icat eden Amerikalı mucit Mary Anderson New York’ta bir bankta otururken bir şoförün camına yağan kardan dolayı ön camı açık olarak gittiğini görmüş.. Evine döner dönmez otomobil camlarını temizleyecek elle çalışan bir aparat yapması için bir tasarımcı ile anlaşmış. Fakat trafik esnasında araba sileceklerinin sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle çoğu kez patenti reddedilmiş. Anderson, patent almayı ancak 1903’de başarmış 1916 yılına gelindiğinde ise bütün arabalarda silecek vardı.

Bugün ise silecekler çeşitli versiyonları ile arabalarımızın olmazsa olmaz parçalarıdır.

8 Mart Dünya Kadınlar günün de hemen hemen her yerde ‘kadına şiddet’ temaları işlenmekteyken ben kadınlarımızın zekalarını ön plana çıkaran bir yazı yazmak istedim.

Bu arada erkekler pek çok icat yapmış olsalar da, unutulmamalıdır ki temiz gömlek giymeleri, açlıktan ölmemeleri kısacası yaşayabilmeleri için gerekli olan tek icat kadının ta kendisidir.